Τον “χαβά” της η Νίκη, πέρασε και από την Ιστιαία

Η Νίκη εκμεταλλεύτηκε τη μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε στην εστία των γηπεδούχων και κατέκτησε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο που την κρατά σε τροχιά πρωταθλητισμού. Οι κυανόλευκοι αιφνιδίασαν την Ιστιαία μόλις στο 8’ με τον συνήθη τρόπο (στημένο με γέμισμα του Νικλητσιώτη), με τη διαφορά πως αυτή τη φορά ο σκόρερ ήταν ο Κόλα. Η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα δεν έκαμψε την αντίσταση των παικτών του Στέφανου Ξηροφώτου, οι οποίοι με το σφύριγμα του κ. Ζαχαρόπουλου ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς μαζί με τους φιλάθλους που ταξίδεψαν στην κωμόπολη της Βόρειας Εύβοιας.

4-2-3-1 με Γαρυφαλλόπουλο η Νίκη

Με τον Τόλη Γαρυφαλλόπουλο να παίρνει θέση στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Τα καρέ υπερασπίστηκε ο Νίκος Τζήμας, στο δεξί άκρο της άμυνας επέστρεψε ο Νίκος Παπαδήμας, ο Δημολιός κάλυψε το αριστερό άκρο της άμυνας ενώ Παρασκευαΐδης και Ναουμίδης αποτέλεσαν τα δύο στόπερ της Νίκης. Βέργος και Μέτσε σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, ο Γιώργος Νικλητσιώτης κάλυψε την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης, ο Γαρυφαλλόπουλος τη δεξιά, σε ρόλο οργανωτή ο Κόλα και στην κορυφή της επίθεσης ο Κορέτα.

Με τον συνήθη τρόπο 0-1 με Κόλα η Νίκη

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς η Νίκη άνοιξε το σκορ στην πρώτη της καλή στιγμή και με τον τρόπο που συνηθίζει στα τελευταία της ματς. Στο 8ο μόλις λεπτό η Νίκη κέρδισε φάουλ 10 περίπου μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ο Νικλητσιώτης ανέλαβε την εκτέλεση, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν σωστά με τον Κόλα να το εκμεταλλεύεται και με πλασέ να κάνει το 0-1. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν υποτονική αρχικά όμως η πίεση αυξήθηκε όσο το παιχνίδι κυλούσε προς το τέλος του πρώτου μέρους. Στην κορύφωσή της ο Τζήμας έδωσε το «παρών» εξουδετερώνοντας το δυνατό σουτ του Νικολέτου στο 42’.

xorigoi-istiaia-niki-gif

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

3’ Σουτ του Αλεξίου από το ύψος της περιοχής των φιλοξενούμενων, δεξιά από το δοκάρι της εστίας του Τζήμα η μπάλα

8′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη. Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το φάουλ με γέμισμα, οι αμυντικοί της Ιστιαίας δεν απομάκρυναν, η μπάλα στρώθηκε στον Κόλα που με πλασέ έκανε το 0-1

19’ Ασταθής απόκρουση του Τζήμα σε κόρνερ των γηπεδούχων δεν προλαβαίνει ο Αλεξίου να εκμεταλλευτεί τη φάση, με τον πορτιέρε της Νίκης να διορθώνει

21’ Σουτ του Νικλητσιώτη από τον άξονα, πάνω από το δοκάρι του Μάλτζαρη η μπάλα

24′ Με γροθιές απομακρύνει ο Τζήμας το κόρνερ το κόρνερ των γηπεδούχων

30′ Κίτρινη κάρτα στον Νικλητσιώτη, γιατί εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής​

35′ Κίτρινη στον Στασινόπουλο

36′ Ο Στεργίου “εκβίασε” πέναλτι, γλύτωσε την κίτρινη κάρτα του κ. Ζαχαρόπουλου

39′ Σε θέση οφσάιντ συλλαμβάνεται ο Αλεξίου, με τον Τζήμα έτσι κι αλλιώς να εξουδετερώνει το δυνατό σουτ που επιχείρησε

42′ Δυνατό σουτ του Νικολέτου, απογειώνεται και βγάζει σε κόρνερ ο Τζήμας

45+1’ Τέλος του 1ου μέρους

Άντεξε την πίεση η Νίκη

Παρά το κακό της αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε στο 2ο ημίχρονο η Νίκη άντεξε την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι και κράτησε το υπέρ της σκορ με το γκολ που πέτυχε στο πρώτο μέρος. Το ματς «σημάδεψε» η 2η κίτρινη κάρτα του Γιώργου Νικλητσιώτη στο 68’ (έδιωξε την μπάλα ενώ ο διαιτητής είχε σφυρίξει φάουλ) που έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες του Απόστολου Παπανικολάου να ασκήσουν μεγαλύτερη πίεση προς την εστία του Τζήμα. Ο κυανόλευκος πορτιέρε έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 70’ όταν εξ επαφής εξουδετέρωσε το σουτ του Αλεξίου.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

48′ Ο Πανάκης γέμισε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Παρασκευαΐδης δεν έδιωξε μακριά, στην προσπάθειά του ο Τζήμας για να καθαρίσει τη φάση δεν μπλόκαρε την μπάλα, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί το λάθος παίκτης των γηπεδούχων

53′ Σουτ του Στεργίου από την γωνία της περιοχής των φιλοξενούμενων, πέφτει στην κλειστή του γωνία ο Τζήμας και διώχνει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους​

66′ Ο Παρασκευαΐδης έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Κορέτα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ στην κλειστή γωνία δεν προβλημάτισε τον Μάλτζαρη

68′ 2η κίτρινη και κόκκινη για τον Νικλητσιώτη. Απερίσκεπτη ενέργεια του Νικλητσιώτη που έδιωξε μακριά την μπάλα ενώ ο κ. Ζαχαρόπουλος είχε σφυρίξει φάουλ. Ο παίκτης της Νίκης έδιωξε σε πλάγιο, πιστεύοντας πως ο παίκτης της Ιστιαίας χτύπησε και έχριζε πρώτων βοηθειών.

70′ Ο Ίβιτς γύρισε από αριστερά στην μικρή περιοχή της Νίκης, ο Αλεξίου με σεντερφορίσια κίνηση έκανε το σουτ με τον Νίκο Τζήμα εξ επαφής να αποκρούει και να σώζει την ομάδα του

74′ Σέντρα του Θόρια από τα αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Τζήμας​

75′ Κεφαλιά του Στασινόπουλου σε κόρνερ του Νικολέτου, άουτ η μπάλα

77′ Κίτρινη στον Παπαδήμα

80’ Από μία κίτρινη σε Γαρυφαλλόπουλο και Στασινόπουλο

85′ Κίτρινη στον Βασίλιεβιτς​

86’ Κίτρινη στον Θόρια

​89′ Κίτρινη στον Παπαγεωργίου

90+3′ Μακρινό σουτ του Χαραλαμπίδη, άουτ η μπάλα

90+5’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕ Ιστιαίας (Απ. Παπανικολάου): Μάλτζαρης, Αλεξίου, Γεωργιάδης (82’ Χαραλαμπίδης), Μίλος, Λαμπρόπουλος, Μπουλγκουρίδης (86’ Ανέστης), Νικολέτος, Πανάκης, Στασινόπουλος, Στεργίου, Τσαούσης (73’ Θόρια)

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Παρασκευαΐδης, Νικλητσιώτης, Βέργος, Μέτσε, Κόλα (84’ Παπαγεωργίου), Κορέτα (76’ Βασίλιεβιτς), Γαρυφαλόπουλος (90’ Μαλακασιώτης)