«Τεσσάρα» με άνεση η Σκιάθος τον Πρωτεσίλαο

Μεγάλη νίκη για τη Σκιάθο και σε εύρος και σε σημασία, αφού με το 4-0 επί του Πρωτεσιλάου η νησιωτική ομάδα έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία, αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού κι έχοντας παιχνίδι λιγότερο…

Πολύ καλή εμφάνιση συνολικά για τους γηπεδούχους, καταπονημένοι από το πολύωρο ταξίδι οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλό πρώτο μέρος, αλλά δεν είχαν τις δυνάμεις να ακολουθήσουν στο Β’ 45λεπτο, έχοντας ταξιδέψει μόνο 12 ποδοσφαιριστές.
Το σκορ άνοιξε στο 10′ με τον Αμαρίλντο Μπάμπα, που πλάσαρε με το δεξί μετά από κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας.
Ο Πρωτεσίλαος προσπάθησε να απαντήσει με ένα μακρινό σουτ στο 21′ του Γ. Αραπίτσα, που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
Το 2-0 έγινε στο β΄ ημίχρονο (52′) μετά από κάθετη του Δημητρίου, που έφερε τη μπάλα στο Σκέμπι
Στο 57′ προσπάθεια του Μπάμπα από αριστερά, γύρισμα στο σημείο του πέναλτι κι εκεί με τη μια ο Βεργίνης πλάσαρε κι έκανε το 3-0
Το τελικό 4-0 έγινε στο 64′, όταν ο Σκέμπι πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε με το δεξί. Από εκεί και πέρα έπεσε ο ρυθμός και το μόνο που έχει καταγραφεί είναι δυο σουτ του Μπρέγκου έξω από την περιοχή που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Πρωτεσιλάου
ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Τουρναβίτης, Μπρέγκου, Ελ Πρίφτι, Γραβάνης, Μπάμπα (55′ Αλ Τζελάι), Σκέμπι (70′ Γιαουράκης), Δημητρίου, Νικολαΐδης, Σαρρής (75′ Φερετζέλης), Βεργίνης
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Τίτας, Μαλλιαρός, Λάμπος, Σαμουρδάνης, Μιχόπουλος, Σ. Χασιώτης, Γ. Αραπίτσας, Τσόγκας (65′ Β. Χασιώτης), Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Αλ. Αραπίτσας