Στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ οι έφηβοι του Γ.Σ. Βόλου

Στον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΣΚΑΘ προκρίθηκε ο Γ.Σ. Βόλου, επικρατώντας με 61-58 τον Κεραυνό Λάρισας και θα διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας στη Θεσσαλία. Στο πρώτο 10λεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Κεραυνό στη συνέχεια να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με μακρινά σουτ και να παίρνει προβάδισμα έξι πόντων στο πρώτο ημίχρονο (37-31).

Στο β’ μέρος ο ΓΣ Βόλου έπαιξε πιεστική άμυνα, ήλεγξε τα ριμπάουντ και πετυχαίνοντας καθοριστικούς πόντους πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 30′ με 42-41. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά», οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος για τη νίκη, με τον Γ.Σ. Βόλου να σημειώνει στο τελευταίο λεπτό τέσσερις βολές με τον Κωστούλα και μία με τον Σπανόπουλο και να φτάνει στη νίκη, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει τη Φαλόροια Τρικάλων που στον άλλο ημιτελικό επικράτησε του Ολυμπιακού Καρδίτσας με 86-51.
Δεκάλεπτα: 15-15, 37-31, 41-42, 58-61
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Μπεχλιβάνος, Ευσταθίου 3, Ραφτόπουλος, Χύτας, Σταυροθόδωρος 6, Πουλίτσης 9 (1), Δελλής 3 (1), Τζήμας 14 (2), Παπαϊωάννου 9 (3), Ρούσσας 7 (1), Μπαλαμώτης 7 (1), Κυριάκου.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Τύμπας): Νικόπουλος 2, Τάσος 2, Κορτέσης, Γιαννίκος, Σπυρόπουλος, Ντάκης 15 (3), Σωτηρίου, Τσιβγιούρας, Κωστούλας 21 (1), Σπανόπουλος 11 (2), Τσίρος 10.