Ήττα για τις κορασίδες του Ολυμπιακού Β. από τους Τιτάνες Π. στον τελικό της ΕΣΚΑΘ (photos)

Η ομάδα μπάσκετ κορασίδων των Τιτάνων Παλαμά κατέκτησε, για μια ακόμη χρονιά, τον τίτλο στη Θεσσαλία και θα λάβει μέρος στην προκριματική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί από τις 13 έως τις 23 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη.

Στον τελικό που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο των Φαρσάλων η ομάδα του Παλαμά αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό Βόλου, φτάνοντας στη νίκη με 60-43. Οι νικήτριες έφτασαν δίκαια στην επιτυχία, καθώς από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πήραν «κεφάλι» στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να αποδεικνύεται καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, καθώς οι Τιτάνες προηγήθηκαν με 26-8. Οι «ερυθρόλευκες» στο διάστημα αυτό έκαναν πολλά λάθη, εγκλωβίστηκαν στον τρόπο παιχνιδιού των Τιτάνων, δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση, ενώ υπήρχε μεγάλο πρόβλημα και στην άμυνα. Τόσο η Μπενέκη, όσο και η Πατούνη, έβρισκαν τρόπους να φτάνουν εύκολα στο καλάθι του Ολυμπιακού, με το σκορ να ξεφεύγει από την αρχή του αγώνα.
Η διαφορά των 18 πόντων που απέκτησε στο 10′ η ομάδα των Τιτάνων, ήταν αρκετή για να διαχειριστεί το παιχνίδι κατάλληλα και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-16.
Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός παίζοντας άμυνα ζώνη βελτίωσε την απόδοσή του, δεν επέτρεπε στους Τιτάνες να φτάνουν εύκολα στο καλάθι και στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 10-6 υπέρ του Ολυμπιακού. Η διαφορά, ωστόσο, ήταν πολύ μεγάλη και δεν ήταν εύκολο να καλυφθεί από τις «ερυθρόλευκες». Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από 17 πόντους για να φτάσουμε στο τελικό 60-43, με τις παίκτριες των Τιτάνων Παλαμά να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου στη Θεσσαλία.
Από τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν η Κατερίνα Σιμιτζή με 18 πόντους και την ακολούθησε η Ιωάννα Αρτεμισίου με 14. Κορυφαίες των Τιτάνων η Μπενέκη με 22 πόντους και η Πατούνη με 19.
Δεκάλεπτα: 26-8, 37-16, 43-26, 60-43.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Χαντζιάρας) Κατσιαούνου, Αλ. Ντούλα 3 (1), Τσαρή, Πατσιαλή, Κ. Καρακώστα 4, Ντίνα, Μπενέκη 22, Ε. Καρακώστα 5 (1), Πατούνη 19 (2), Μπακρατσά 2, Ντούλα, Κατσά 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: (Παπαθανασίου-Ράμμου) Σπανού, Τζανετοπούλου, Νάνου 2, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Στάμου 7 (1), Παρασχάκη 2, Αρτεμισίου 14, Σιμιτζή 18.