Έχασε …τ’ αυγά και τα πασχάλια στην Άρτα

Ακόμη μία μαύρη σελίδα πρόσθεσε στο βιβλίο της ιστορίας της η Νίκη Βόλου καθώς κατάφερε να γνωρίσει την ήττα από κάποια Αμβρακία Κωστακιών. Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου έχασε τ’ αυγά και τα πασχάλια στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, χάρη σε τέρματα του Σιδηρόπουλου (2′) και του Παπαρούνη στο 8′. Η Νίκη σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς καμία ουσιαστική φάση στα αντίπαλα καρέ κι όταν στο 2ο μέρος κατάφερε να μειώσει στο 46’ με τον Κορέτα, η προσπάθεια έμεινε στην μέση καθώς υπήρξε κακοποίηση του ποδοσφαίρου και από τις δύο ομάδες μέχρι το τελικό σφύριγμα. Η αποβολή του Γαρυφαλλόπουλου στο 55’ βοήθησε στην ακόμη πιο κακή εικόνα της Νίκης.

2-0 από τα αποδυτήρια για την Αμβρακία

Μπορεί η Αμβρακία να είχε το κίνητρο της κατάκτησης των βαθμών, μπορεί στην ομάδα της Άρτας να υπήρχε το ένστικτο της επιβίωσης, όμως κανείς δεν θα περίμενε την εξέλιξη του 1ου μέρους του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έδωσαν όρκο νίκης λίγα δευτερόλεπτα πριν την έναρξη του ματς και κατάφεραν στο 8’ να προηγούνται με 2-0 καθώς έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Νίκης. Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό ο Νταλάκας έκανε τη σέντρα με τον Σιδηρόπουλο ανενόχλητο στην καρδιά της άμυνας να ανοίγει το σκορ και στο 8’ ο Παπαρούνης να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταλάκα και γύρισμα του Σιδηρόπουλου. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου δεν κατάφεραν να δείξουν αντίδραση σε κανένα σημείο του 1ου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τις εις βάρος τους 2-0.

metse-niki-amvrakia

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

2′ 1-0 για την Αμβρακία. Ο Νταλάκας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σιδηρόπουλος με πλασέ και χωρίς πίεση έκανε το 1-0 για την Αμβρακία

5′ Εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη​ με γέμισμα στην περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την πρώτη τους καλή ευκαιρία

8’ 2-0 για την Αμβρακία. Ο Νταλάκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σιδηρόπουλος γύρισε προς το σημείο του πέναλτι, ο Παπαρούνης με πλασέ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους

37′ Ο Παπαγεωργίου προσπάθησε να δώσει την ασίστ στον Κορέτα, όμως ο Μπεζεβέκης παρενέβη κι έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στον επιθετικό της Νίκης που έβγαινε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα​

45’ +1’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Έμεινε με την προσπάθεια…

Αν και μπήκε φουριόζα για να γυρίσει το ματς καθώς μόλις στο 46’ μείωσε σε 2-1 με τον Κορέτα, η Νίκη δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι ή έστω να ισοφαρίσει. Η επιχείρηση ανατροπή έγινε ακόμη πιο δύσκολη όταν στο 55’ ο Γαρυφαλλόπουλος άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς δέχθηκε απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Από το 55’ ως το τέλος του αγώνα υπήρξε κακοποίηση του ποδοσφαίρου με τις δύο ομάδες να μην διαθέτουν την ποιότητα να δημιουργήσουν φάσεις στα αντίπαλα καρέ.

paraskevaidis-niki-amvrakia

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Παπαδήμας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κορέτα στην πορεία της μπάλας, με πλασέ θα μειώσει σε 2-1

51′ Γέμισμα με φάουλ του Νικλητσιώτη, ο Βαρέλης απομάκρυνε με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Κόλα όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε αδύναμα άουτ

55′ Απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στον Γαρυφαλλόπουλο

62′ Κίτρινη στον Παπαρούνη​​

63’ Κίτρινη στον Σιδηρόπουλο

74’ Κίτρινη στον Μπεζεβέγκη

80’ Ο Βασίλας έκανε τη σέντρα ο Νταλάκας με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα δίπλα από δεξί δοκάρι της εστίας του Τζήμα

​87′ Κίτρινη στον Βερλέγκη

91′ 2η κίτρινη και κόκκινη για τον Παρασκευαΐδη

92 2η κίτρινη και κόκκινη για τον Σιδηρόπουλο

93’ 2η κίτρινη και κόκκινη στον Παπαρούνη

94’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αμβρακία Κωστακιών: Βαρέλης, Τάσσος, Βασίλας (83′ Λίτος), Μπεζεβέγκης, Παπαρούνης, Βερλέκης, Παππάς, Ασπροποταμίτης, Σιδηρόπουλος, Νταλάκας, Μπαλαδήμας (76’ Θέμελης)

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (83′ Αλεξανδρής), Παρασκευαΐδης, Παπαγεωργίου (60’ Σκοπελίτης), Πετράκος, Νικλητσιώτης, Μέτσε (30′ Γαρυφαλλόπουλος), Κορέτα, Κόλα