Ολυμπιακός Β.: Η μεγάλη επιστροφή είναι γεγονός

Την επάνοδό του στην Α1 γυναικών πανηγύρισε σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου, αφού σφράγισε τη μεγάλη επιστροφή μια αγωνιστικπή πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, μετά τη νίκη επί του αξιόμαχου Πιερικού-Αρχέλαου με σκορ 71-53. Οι “ερυθρόλευκες” μετά το τέλος του αγώνα πανηγύρισαν έξαλλα με τους προπονητές τους, τη Διοικούσα Επιτροπή και τον φίλαθλο κόσμο της ολοκλήρωση μιας απόλυτα επιτυχημένης χρονιάς. Μάλιστα φόρεσαν και ειδικά τυπωμένα…

…μπλουζάκια για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη, …ανεβάζοντας στροφές στο β’ ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο. Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχες ήταν νευρικές και αγχωμένες. Απεναντίας ο Πιερικός-Αρχέλαος με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση χτυπούσε το ματς στα ίσα. Στην επανάληψη και ειδικά μετά το 33′ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο κι έφτασε στη σημαντική νίκη που σφράγισε και την άνοδο.

Άξιος πρωταθλητής λοιπόν ο Ολυμπιακός Βόλου μετά από μια δύσκολη, όσο και άκρως επιτυχημένη χρονιά. Τα συγχαρητήρια ανήκουν σ’ όλους τους συντελεστές της ανόδου (Παίκτριες, προπονητές, Διοικούσα Επιτροπή, φίλαθλο κόσμο) που κατάφεραν να ξαναφέρουν την ομάδα στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού γυναικείου μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 20-20, 32-32, 54-45, 71-53
Διαιτητές: Πλατέλλα-Λαϊδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Παγκαλίδου, Σουλτάνη 24, Χούτα, Ταντουρόφκσα 18(4), Ντελή 2, Δημητριάδου, Ζέρβα 14, Ζήτη 3, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 10.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ(Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Δαβιτίδου 15(3), Ζουγκουρίδου 7(1), Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη 4, Μπαγκλαρίδου, Λεκάι, Κωτούλα 10(1), Δημητρίαδου 2.