Άλμα ανόδου για τη Νίκη, 76-75 τους Ίκαρους στην παράταση

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Νίκη Βόλου επκράτησε με 76-75 (κ.α 67-67) σην παράταση της ομάδας των Ίκαρων Τρικάλων και διπλασίασε τις επιτυχίες της σε ισάριθμους αγώνες στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ο αγώνας αντεδείκνυτο για …καρδιακούς. Η Νίκη μετά τη σημερινή της επιτυχία έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία…

Η Νίκη ξεκίνησε δυνατά το ματς και βοηθούμενη από τους εκατοντάδες ένθερμους οπαδούς της, προηγήθηκε στο 10′ με 19-15. Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα του Λάμπρου Πρέκα, αφού δέχτηκε 26 πόντους (σημείωσε 15), παρουσιάζοντας μεγάλα κενά και έλλειψη συγκέντρωσης. Έτσι η ομάδα των Ικάρων πέρασε μπροστά με 34-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “κυανόλευκοι” επανήλθαν και πάλι…δριμύτεροι. Βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους (δέχτηκαν μόλις 8 πόντους), ενώ επιθετικά με σούπερ Μπόγδανο φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι με 22 πόντους.

Την τελευταία περίοδο, όπως και στην παράταση οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Πενήντα πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, ο Μπόγδανος ευστοχώντας σε μιά από τις τρεις βολές που εκτέλεσε έφερε τη Νίκη προηγούμενη με 75-72. Η απάντηση των Ικάρων ήρθε στα 34” με τρίποντο του Νικολούσιου (75-75), για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με εύστοχη βολή του Μπόγδανου στα 14”. Κορυφαίος των νικητών ο Μπόγδανος (31 πόντους), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Παπούλιας. Από τους Ίκαρους ξεχώρισαν οι Καλλιάρας, Νικολούσιος, Φούντας.

Γενικά ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι όπου κατά διαστήματα παίχτηκε εξαιρετικό μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-41,56-49, 67-67 (κ.α), 76-75 στην παράταση

Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τσιριγωτάκης): Τζίνης , Κοντογιάννης, Γεωργαντάς, Παπούλιας 17, Γιωτόπουλος 2, Μπόγδανος 31(1), Τσαβές 6, Βλήτσιος 7, Τσώλης 9(1), Διγενής, Μαυροφώτης 4, Tοκατλίδης .
Ίκαροι Τρικάλων: (Σδράκας) Παπανδρέου 4, Φούντας 11(3), Mέξης 8, Κολότσιος , Λιβιτσάνος 10(2), Μπαρμπαρούσης , Τζιάννης , Αργύρης 10(2), Μπαλωμένος, Καλλιάρας 19, Νικολούσιος 13(3).