ΆτυΧοι οι “Νέοι” της Νίκης, 1-1 με Μαύρους Αετούς

Χωρίς να εντυπωσιάσει και με πολλά νέα πρόσωπα στο βασικό της σχήμα η Νίκη δικαιούταν τους τρεις βαθμούς κόντρα στους Μαύρους Αετούς, όμως δεν κατάφερε να τους κατακτήσει καθώς πλήρωσε ακριβά την μοναδική της αμυντική αδράνεια στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τα 45 πρώτα λεπτά του αγώνα που δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί προς την εστία των Μαύρων Αετών, όμως στην επανάληψη μπήκαν φουριόζοι, προηγήθηκαν με τον Χατζόγλου στο 55’, θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και όπως συμβαίνει τις περισσότερες φορές λειτούργησε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Οι «Τρικαλινοί» σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ του Ράπτη έφεραν το ματς στα ίσια χάρη σε τέρμα του Μπατιμά στο 84’

Με πολλά νέα πρόσωπα η Νίκη

Με πολλά νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Ο Ράπτης για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος υπερασπίστηκε την εστία ενώ την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Δημολιός, Αλεξανδρής, Χατζόγλου και Βέργος. Σε ρόλο ανασταλτικών μέσων τοποθετήθηκαν οι Μέτσε και Πετράκος, την αριστερή πτέρυγα κάλυψε ο Νικλητσιώτης, τη δεξιά ο Σκοπελίτης, ο Γαρυφαλλόπουλος στην κορυφή της επίθεσης ενώ σε ρόλο περιφερειακού φορ ο Ματθαίου.

Ανούσια υπεροχή για τη Νίκη

Σ’ ένα κακό πρώτο ημίχρονο η Νίκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει τις κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Θεολόγη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι ν’ ανοίξουν το σκορ, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Τσιώλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ράπτη. Οι κυανόλευκοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο 15’ με τον Σκοπελίτη, όταν ο Βολιώτης άσσος δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από πλεονεκτική θέση. Στα υπόλοιπα 30 λεπτά το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου είχε την κατοχή της μπάλας, είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, όμως δεν μπόρεσε να διασπάσει με επιτυχία την πολυπρόσωπη άμυνα των Μαύρων Αετών.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

3’ Κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Βέργος δεν έδιωξε σωστά, η μπάλα κατευθύνθηκε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Τσιώλη να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ

15′ Ο Σκοπελίτης βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή των φιλοξενούμενων, όμως το σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε ο Θεολόγης

16′ Κεφαλιά του Ματθαίου, στην αγκαλιά του Θεολόγου η μπάλα

30′ Σουτ του Μέτσε από την δεξιά γωνία της περιοχής των Μαύρων Αετών, άουτ η μπάλα

32′ Σουτ του Ματθαίου δίπλα αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεολόγη η μπάλα

35′ Σέντρα σουτ του Αλεξανδρή, μπλοκάρει ψηλά ο Θεολόγης

38′ Σέντρα σουτ του Γαρυφαλλόπουλου, δεν πρόλαβε ο Νικλητσιώτης να κάνει την προβολή, άουτ η μπάλα

43′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη, δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεολόγη η μπάλα

44′ Κίτρινη στον Σκόνδρα

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Πλήρωσε τη μοναδική της αδράνεια

Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν ευκαιρίες, προηγήθηκαν στο 55’ με όμορφο γκολ του Χατζόγλου, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο καθώς στο 84’ ο Μπατιμάς «πάγωσε» το “Π. Μαγουλάς” στη μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενούμενων στην επανάληψη.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

49′ Σέντρα του Νικλητσιώτη από τα αριστερά, την κεφαλιά ο Ματθαίου, στα χέρια του Θεολόγη η μπάλα

50′ Σουτ του Ματθαίου από την καρδιά της άμυνας, σώζει και πάλι ο Θεολόγης

52’ Σέντρα του Σκόνδρα από δεξιά, δεν πρόλαβε ο Ρόμπος να κάνει την κεφαλιά

55′ Γκολ η Νίκη. Ο Πετράκος έκανε την κάθετη, ο Χατζόγλου με ωραίο σουτ ανοίγει το σκορ στο “Π. Μαγουλάς”

60′ Γύρισμα του Μέτσε από δεξιά προς το σημείο του πέναλτι, ο Ματθαίου με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

61′ Κίτρινη στον Μέτσε

67′ Ο Νικλητσιώτης έβγαλε τον Ματθαίου μέσα αριστερά, το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ

78′ Κίτρινη στον Γαρυφαλλόπουλο

80’ Σέντρα του Νικλητσιώτη, κεφαλιά του Πετράκου, άουτ η μπάλα

84′ Γκολ για τους Μαύρους Αετούς. Ο Ρόμπος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σκρέκας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπατιμάς από κοντά επίσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

87′ Σουτ του Μέτσε, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα

90+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Ράπτης, Δημολιός, Αλεξανδρής, Χατζόγλου, Βέργος, Πετράκος, Μέτσε, Νικλητσιώτης (89’ Χουζούρης), Ματθαίου (68’ Τσιανάκας), Σκοπελίτης (73’ Βουρδάκης), Γαρυφαλλόπουλος

Αναπληρωματικοί: Τζήμας, Βουρδάκης, Χουζούρης, Χατζησταμάτης, Τσιανάκας, Κορέτα, Μαλακασιώτης

Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου: Θεολόγης, Τεντολούρης, Γιαννούλας, Ρόμπος, Αετόπουλος, Κεχαγιάς, Σκόνδρας, Φλιούγκος, Μπατιμάς, Δερβέρας, Τσιώλης (48’ Σκρέκας)

Αναπληρωματικοί: Μουρίκης, Ιωάννου, Γιδόπουλος, Μανιαλουδάκης