Παιχνίδι χωρίς… άμυνες, το Εθνικός-Πηλέας

Παιχνίδι χωρίς άμυνες έμοιαζε να είναι αυτό μεταξύ του Εθνικού και του Πηλέα, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πήραν το επιθυμητό- νικηφόρο αποτέλεσμα, πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 5-6, αφού έφτασαν να προηγούνται με 1-6, όταν αποφάσισαν να κατεβάσουν ταχύτητα, σεβόμενοι τον αντίπαλο τους, που βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο γκολ, σκοράροντας το τελευταίο τέρμα στις καθυστερήσεις…

Αφόρητη η ζέστη και η υγρασία για όσους αγωνίστηκαν και χρειάστηκαν διαλείμματα για νερό.
Μετά από αυτή τη νίκη, ο Πηλέας καλείται να δώσει αγώνα μπαράζ αρχικά με την ΑΕ 2002 με την οποία ισοβάθμισε στη δευτερη θέση του 1ου ομίλου κι αν νικήσει, τότε να αντιμετωπίσει τις Μικροθήβες, προκειμένου να διεκδικήσει την τρίτη θέση που οδηγεί στη μεγάλη τοπική κατηγορία.
Τέσσερα από τα έξι γκολ του Πηλέα πέτυχε ο Δημόπουλος, δυο δοκάρια είχε ο Εθνικός στο β’ ημίχρονο, όπου είδε το Βέγο να σκοράρει δυο φορές και να συμμετέχει στο πέμπτο τέρμα της ομάδας του.
Το 0-1 έγινε στο 9′ από σέντρα του Χιούσι και κεφαλιά του Δημόπουλου, που έκανε το 0-2 στο 28′ με σουτ, από σέντρα του Μπραχιμάι, για να κάνει ο επιθετικός των φιλοξενούμενων το χατ-τρικ στο 35′ και πάλι με σουτ, από σέντρα του Καναρά αυτή τη φορά.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 39′ με πολύ ωραίο σουτ του Τσαμπάζη από τη μεγάλη περιοχή κι αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στο 49′ ο Μπιφάνης με βολέ , μετά από κόρνερ του Θάνου έκανε το 1- 4 και στο 56′ ο Δημόπουλος προλαβαίνοντας την έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα σκόραρε για τέταρτη φορά κι έκανε το 1-5.
Το 1-6 έγινε στο 72′ με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Αναστασόπουλου κι από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι γηπεδούχοι που έκαναν το 2-6 με πλασέ του Βέργου (76′), το 3-6 με δυνατό σουτ του Παλάση (82′) το 4-6 με κεφαλιά του Βέργου που σκόραρε για δεύτερη φορά, ενώ συμμετείχε και στο 5-6, όταν από δική του προσπάθεια κι ενώ η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα, ο Θάνος προσπάθησε να την αποκρούσει με το κεφάλι, αλλά την έστειλε αρχικά ψηλά στη δεξιά δοκό και στη συνέχεια κατέληξε μέσα στην εστία για να διαμορφωθεί το τελικό 5-6 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
Οι γηπεδούχοι είχαν δυο δοκάρια με τους Τσαμπάζη (55′) και Παλάση (70′).
ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπέικος, Στεργιούλας, Σκοτινιώτης, Σαραφίδης, Θανόπουλος, Καζδαρίδης, Μουστάκας (62′ Μουτσινάς), Τσαμπάζης, Παλάντζας, Παλάσης, Βέργος
ΠΗΛΕΑΣ: Φύβγας, Χιούσι, Καναράς, Βαΐτσης, Αλβανόπουλος (46′ Μπαντής), Δεδούσης, Μπιφάνης, Μπραχιμάι (65′ Αναστασόπουλος), Δημόπουλος, Θάνος, Αγγελής (54′ Τσακίρης).