Τα αποτελέσματα του σαββατοκύριακου (13/14-5) σε Α’ και Β’ ΕΠΣΘ

Αγώνες μόνο για την Α’ ΕΠΣΘ είχε το σημερινό πρόγραμμα με την ολοκλήρωση των οποίων έκλεισε και η 27η αγωνιστική, ενώ υπενθυμίζουμε ότι η κανονική διάρκεια της Β’ ΕΠΣΘ ολοκληρώθηκε με τη διεξαγωγή της 22ης αγωνιστικής, εξολοκλήρου τη χθεσινή ημέρα…


Για τη Β τοπική έχουμε τη εξασφάλιση της πρώτης θέσης σε Ανθ. Γαζή και Μαγνησιακό για 1ο και 2ο όμιλο αντίστοιχα, ενώ θα έχουμε και δυο αγώνες μπαράζ για την ανάδειξη της τρίτης ομάδας που θα ανέβει στην Α΄ ΕΠΣΘ.
Συγκεκριμένα, ΑΕ 2002 και Πηλέας θα βρεθούν αντιμέτωποι για να προκύψει ο δεύτερος του 1ου ομίλου καθώς οι δυο ομάδες είχαν τους ίδιος βαθμούς, αλλά και το ίδιο σκορ (1-2) στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.
Ο νικητής αυτής της αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει τις Μικροθήβες, σε νέο μπαράζ, που θα κρίνει την τρίτη ομάδα που θα ανέλθει στη μεγάλη τοπική κατηγορία.
Σε ότι αφορά στην Α΄’ ΕΠΣΘ, πολύ σημαντική νίκη για την Αγ. Παρασκευή, που επικράτησε στην έδρα της με 3-1 επί του Διαγόρα Στεφ., την ώρα που ο Απόλλων Καν. έχασε βαθμούς στην έδρα του, όπου ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Άρη Μελ, με το γκολ τον φιλοξενούμενων να μπαίνει στο φινάλε της αναμέτρησης. Ο συνδυασμός αυτών των δυο αποτελεσμάτων, άλλαξε τις ισορροπίες σε ότι έχει να κάνει με την υπόθεση παραμονή…
Για την προσεχή Τετάρτη (17/5) υπάρχει προγραμματισμός για εμβόλιμη αγωνιστική, ωστόσο για την πραγματοποίηση της υπάρχουν δυσκολίες, όπως είναι η προβλεπόμενη κοινή ώρα έναρξης για όλα τα παιχνίδια, αλλά και οι μετακινήσεις, κυρίως από και προς τα νησιά, που αναμένεται να επηρεαστούν από την προγραμματισμένη πανελλαδική απεργία

Α’ ΕΠΣΘ
Πρωτεσίλαος-Γ.Σ. Αλμυρού 3-5
Σαρακηνός-Ακρόπολη 3-1
Αίας-Σκόπελος .
Σκιάθος-Θησέας
Αγία Παρασκευή-Διαγόρας
Απόλλων Καν.-Άρης 2-2
Πύρασος-Παγασητικός 1-0
Α.Ε. Διμηνίου-Ηρακλής Β. 0-3 α.α.

Β’ ΕΠΣΘ
1ος όμιλος
Μακρινίτσα-Ελευθεριακός 1-1
Α.Ε. 2002-Τοξότης 7-1
Ιάσων Α.Μ.-Δάφνη 2-2
Πανιώνιος-Α. Γαζής 1-3
ΕΛ Νηλέας-Κένταυρος Ν.Π. 3-2
Εθνικός-Πηλέας 5-6

2ος όμιλος
Άθλος-Μυρμιδόνες 5-2
ΦΘ Αγχίαλος-Ν.Α. Νίκης 6-3
Αχιλλέας-Αγία Άννα 2-2
Μικροθήβες-Αγροτικός 2-1
Δήμητρα-Ηρακλής ΑΘ (14/5/2017)
Μαγνησιακός-Αργοναύτες 3-0 α.α.

Η επόμενη 28η αγωνιστική (17/5/2017)
Ηρακλής Βόλου-Πρωτεσίλαος
ΓΣ Αλμυρού-Αγία Παρασκευή
Διαγόρας-Σαρακηνός
Ακρόπολη-Σκόπελος
Σκιάθος-ΑΕ Διμηνίου
Παγασητικός-Αίας
Άρης-Πύρασος
Θησέας-Απόλλων