Αυλαία με ήττα για τη Νίκη

Οι πορείες των δύο ομάδων τα έφεραν έτσι ώστε το παιχνίδι ανάμεσα στη Νίκη και τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, να ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, γεγονός που λειτούργησε καθοριστικά στο θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες. Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου είχε ένα καλό τέταρτο στην έναρξη του αγώνα όμως δεν ήταν αρκετό για να προηγηθεί και να βάλει τις βάσεις ώστε να τερματίσει με νίκη στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Στο μέτριο θέαμα συνέβαλε καθοριστικά και ο τραγικός αγωνιστικός χώρος που δεν άφησε τους ποδοσφαιριστές να δείξουν τις ικανότητές τους και δικαιολογημένα δεν έβαλαν τα πόδια στη φωτιά καθώς ο τραυματισμός παραμόνευε. Στη ρουλέτα για το νικητή της αναμέτρησης ο Απόλλων στάθηκε πιο τυχερός, εκμεταλλευόμενος τη μία από τις δύο καλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Συγκεκριμένα στο 77’ ο Κολοβός έβγαλε ωραία τον Συράκο σε θέση βολής, με τον επιθετικό της λαρισαϊκής ομάδας να πλασάρει εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Βλεπότανε για 20 λεπτά…

Αγγαρεία ήταν το πρώτο ημίχρονο για τους παίκτες των δύο ομάδων καθώς μετά το πρώτο 20λεπτο που οι δύο ομάδες είχαν ενέργεια και όρεξη για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ, κατέβασαν στροφές και απείλησαν σε ελάχιστες περιπτώσεις τις αντίπαλες εστίες. Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με πρωταγωνιστή τον Πετράκο, στο 6’ και στο 9ο λεπτό, όμως στην πρώτη ο Φιρινίδης είπε «όχι» και στην δεύτερη το σουτ από καλή θέση πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κυριάκο στο 4’ όταν το σουτ υπό καλές προϋποθέσεις κόντραρε στον Χατζόγλου ενώ στο 44’ και πάλι ο αμυντικός της Νίκης αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του σε κοντινό σουτ του Συράκου.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

4’ Ο Κυριάκος με κούρσα έφτασε στο ύψος της περιοχής της Νίκης, αμαρκάριστος σούταρε δυνατά όμως η μπάλα κόντραρε στον Χατζόγλου και πέρασε πλάγιο άουτ

6’ Δυνατό σουτ του Πετράκου, ο Φιρινίδης με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ

9′ Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το κόρνερ, στο πρώτο δοκάρι ο Κορέτα γύρισε την μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Πετράκο όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

13′ Εκτέλεση φάουλ με σέντρα από τον Νικλητσιώτη, επιθετικό φάουλ στον Ναουμίδη σφύριξε ο Πανυτσίδης

22′ Κεφαλιά του Τσιανάκα μετά από κόρνερ του Νικλητσιώτη από τα αριστερά, άουτ η μπάλα

39’ Σουτ του Γαρυφαλλόπουλου από τη γωνία της περιοχής, πάνω από το δοκάρι της εστίας του Φιρινίδη η μπάλα

44′ Ο Διβανές έκλεψε στο χώρο της μεσαίας γραμμής τροφόδοτησε τον Συράκο σε θέση βολής όμως το σουτ κόντραρε στον Χατζόγλου και πέρασε κόρνερ

45+1’ Μακρινό σουτ του Ιβανίδη, στα χέρια του Τζήμα η μπάλα

45+3’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

0-1 με Συράκο ο Απόλλων

Με το ρυθμό που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το 2ο μέρος στο «Π. Μαγουλάς», με την μπάλα να ταλαιπωρείται στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ήταν φανερό πως όποιος θα άνοιγε το σκορ θα έπαιρνε και τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι αφού προειδοποίησαν στο 69’ σε τετ α τετ του Διβανέ με τον Τζήμα, νικητής ο πορτιέρε της Νίκης, κατάφεραν να πετύχουν το γκολ στο 77’ με σκόρερ τον Συράκο. Ο επιθετικός του Απόλλωνα έγινε αποδέκτης της ωραίας πάσας του Κολοβού και από θέση μέσα δεξιά πλάσαρε ιδανικά τον Τζήμα, γράφοντας το 0-1, που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Η Νίκη θα μπορούσε να προηγηθεί αν ο Φιρινίδης στο 59’ δεν εξουδετέρωνε το σουτ του Δημολιού με διπλή προσπάθεια.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

59’ Ο Δημολιός συνδυάστηκε από αριστερά με τον Γαρυφαλλόπουλο, ο αμυντικός της Νίκης σούταρε στην κίνηση υποχρεώνοντας τον Φιρινίδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

60’ Μακρινό σουτ του Δημολιού, μπλοκάρει δύσκολα ο Φιρινίδης

69′ Ο Κολοβός βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζήμα, με τον πορτιέρε των γηπεδούχων να βγαίνει νικητής της μονομαχίας

73’ Σουτ του Τσιανάκα μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ του Κόλα, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε από τους φιλοξενούμενους

76′ Σουτ του Γαρυφαλλόπουλου, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Φιρινίδης

77′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Σε αντεπίθεση του Απόλλωνα ο Κολοβός έβγαλε σε θέση βολής και από δεξιά τον Συράκο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1

90+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Δημολιός, Ναουμίδης, Χατζόγλου, Χουζούρης, Νικλητσιώτης (52’ Βουρδάκης), Βέργος, Τσιανάκας, Πετράκος (66′ Κόλα), Κορέτα (80’ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος

Απόλλων Λάρισας: Φιρινίδης (83’ Κουρδής), Σκούπρας (79’ Μάρκου), Γιαννακόπουλος, Ιορδανίδης, Μουταφτσίσκι, Ιβανίδης, Κυριάκος (72′ Γκουντρουμπής), Διβανές, Συράκος, Καμπέρης, Κολοβός