Football League: Αποτελέσματα & βαθμολογία 32ης αγ. – Επόμενη

Ο Άρης έσπασε το σερί του Απόλλωνα Σμύρνης καθώς επικράτησε στο «Κλ. Βικελίδης» με 1-0. Η αναμέτρηση ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα κι αυτό διότι, τα πάντα έχουν κριθεί σχετικά με τα δύο εισιτήρια της ανόδου στη Super League από την προηγούμενη αγωνιστική, όταν Απόλλων και Λαμία, πανηγύρισαν και μαθηματικά την άνοδό τους.

Παρά τη νίκη της με 3-1 στην Ελευσίνα επί της τοπικής ομάδας, η Καλλιθέα βρίσκεται και μαθηματικά πλέον στη Γ’ Εθνική, καθώς σε κάθε πιθανό σενάριο ισοβαθμίας η ομάδα του «Ελ Πάσο» δεν ευνοείται.

Αχαρναϊκός και Αναγέννηση Καρδίτσας έμειναν στη βολική και για τους δύο ισοπαλία (1-1), κερδίζοντας την παραμονή στη Football League ενώ και ο Κισσαμικός που επίσης καιγόταν για το τρίποντο για να σωθεί, πήρε τη νίκη επί του Αγροτικού Αστέρα (2-0) και είναι εξασφαλισμένος για την επόμενη μέρα του.

H Καλλιθέα έπεσε αλλά ελπίζει σε δύο σενάρια: α) Αυτό της αναδιάρθρωσης των κατηγοριών που θα της επιτρέψει να παραμείνει στην κατηγορία και β) να υποβιβαστεί άλλη ομάδα για εξωαγωνιστικούς λόγους και κυρίως για οικονομικούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 32ης αγωνιστικής καθώς η βαθμολογία της Football League:

Αχαρναϊκός –Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1
(8’ Αναστασίου – 75’ Τσιλούλης)

Άρης-Απόλλων Σμύρνης 1-0
(72’ Καπνίδης)

Κισσαμικός-Αγροτικός Αστέρας 2-0
(8’ Μαρτίνεζ, 87’ Νικόλτσης)

ΟΦΗ-Σπάρτη 6-1
(21’ Μάνος, 27’ Κώτσιος, 47’ Χαντί, 57’ Βουό, 67’ Αντουκόρ, 84’ Χύσι – 90’+ Φράνγκος)

Πανελευσινιακός – Καλλιθέα 1-3
(89’ Σιλιγαρδάκης – 48’ Τσίπρας, 80’ Ταλέντο, 82’ Κατσικογιάννης)

Πανσερραϊκός – Αιγινιακός 4-5
(48’, 80’,90’ Γκούρτσας, 52’ Ρούτσης – 11’ Τσολακίδης, 28’ Ράνγκελοφ, 37’ Γιαζιτζόγλου, 59’ αυτ. Φουσού, 90’+Ζγκρουρί)

Τρίκαλα – Χανιά 6-1
(9’ Μπαϊκαρά, 21’, 81’ Ριζογιάννης, 24’ αυτ. Αφράτης, 35’ Γιαννιτσάνης, 72’ Κουσκουνάς – 43’ Σταματής)

Λαμία –Πανθρακικός 3-0 ά.α.

Καλλονή – Παναιγιάλειος 0-3 ά.α.

Η βαθμολογία:

28maioufootballleague

Το πρόγραμμα της επόμενης (33ης) αγωνιστικής:

Κυριακή 4 Ιουνίου, 17:00

Σπάρτη-Λαμία
Αιγινιακός-Αχαρναϊκός
Αναγέννηση Καρδίτσας-ΟΦΗ
Απόλλων Σμύρνης-Χανιά
Καλλιθέα-Τρίκαλα
Κισσαμικός-Πανσερραϊκός
Παναιγιάλειος-Πανελευσινιακός