Ο Ίωνας νικητής με 74-60 της Ανάληψης στο ντέρμπι κυπέλλου ΕΣΚΑΘ

Ο Ίωνας, ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι με την Ανάληψη (σκορ 74-60) για το κύπελλο της ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα του Άγη Τζούμα, αν και βρέθηκε να χάνει στο 10′ με 12-23, κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά και στο ημίχρονο με 39-29. Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα…

…Στην τέταρτη περίοδο ο Ίωνας, πιο αποφασιστικός, εκμεταλλευόμενος τον …φοβερό Ευθυμίου (31 πόντοι με δύο τρίποντα), έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Από την Ανάληψη που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Θανάση Φλεβάρη ξεχώρισαν οι Ίλτσογλου, Μωυσίδης.

Δεκάλεπτα:12-23, 39-29, 56-51, 74-60
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 5 (1), Κέτουλας 4 (1), Στεφόπουλος, Γεωργόπουλος 14 (1), Βασιλείου 4, Φαρμάκης Σ, Μπεκρής 9, Ζέρζης 3, Φαρμάκης Θ., Μαυροφώτης 4 (1), Ευθυμίου 31 (2).
ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 27 (3), Μανωλόπουλος, Γαλανάκης 1, Παπαϊωάννου, Κουτσονεβάκης 3 (1), Συλεόπουλος 6, Ευαγγελινός 2, Σταματάκης Κ. 2, Σταματάκης Ι., Μωυσίδης 14, Κωλέτσης 5 (1)