Με “τεσσάρα” στην επόμενη φάση ο Μαγνησιακός

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαγνησιακός πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ, επικρατώντας τελικά με 1-4 επί του Ηρακλή Βόλου, σε αναμέτρηση που έγινε το πρωί της Κυριακής στο γήπεδο Δημητριάς. Οι παίκτες του Βασίλη Πανόπουλου πέτυχαν ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τρία στο δεύτερο μέρος, λίγο πριν το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης πέτυχε το δικό του γκολ ο γηπεδούχος Ηρακλής…

Ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών του, ιδιαίτερα με τα όσα έδειξαν στο επιθετικό κομμάτι, δήλωσε ο προπονητής του Μαγνησιακού, Βασίλης Πανόπουλος.
Ως παιχνίδι προετοιμασίας, στο μακρύ δρόμο που έχει να διανύσει η ομάδα του Ηρακλή Β, για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης, αντιμετώπισε το παιχνίδι του Κυπέλλου η ομάδα του Βαγγέλη Τσουκάλη…
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν σχετικά νωρίς, όταν στο 16′ ο Οικονόμου με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα, έκανε το 0-1 το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στο 52′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζητρακόσια, ο Δεμίρης με εντυπωσιακή κεφαλιά, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμόρφωση το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα (57′) έγινε το 0-3 με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής του Οικονόμου, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 87ο Μυλωνάς εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία του τερματοφύλακα Κεφαλά με τους αμυντικούς του Ηρακλή, έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-4 για να διαμορφωθεί το τελικό 1-4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης, με πλασέ του Ασλάνογλου που νίκησε το νεαρό τερματοφύλακα Βίτσο, ο οποίος έχει πάρα πολύ καλές επεμβάσεις όπου χρειάστηκε, αν και αγωνιζόταν με δεμένο κεφάλι λόγω χτυπήματος, από το πρώτο ημίχρονο.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσος, Κρανάς, Λέτο (80′ Αντωνόπουλος), Κοντοβάς, Γκέρτσος, Μάιπας, Οικονόμου (67′ Μυλωνάς), Λιάρος, Θεοδωρόπουλος (75′ Βατίστας), Δεμίρης, Χατζητρακόσιας
ΗΡΑΚΛΗΣ Β: Κεφαλάς, Μακρή, Στεργιόπουλος (70′ Λιόλιος), Μπέσσας, Ροκάς, Γκάγκας, Νούσιας, Κακαλιάς (46′ Γκινίδης), Πετρόπουλος (46′ Σατελιάν), Ασλάνογλου, Κατσαμπέκης (50′ Νινιζόπουλος)