Πάτησε γκάζι και Αχιλλέα

Η Νίκη πάτησε γκάζι στο 2ο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές του Γιάκοβλεφ και Μέτσε , φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα τον Αχιλλέα Φαρσάλων που αντιστάθηκε σθεναρά για ένα ημίχρονο. Οι κυανόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιάκοβλεφ στο 49′ και διπλασίασαν τα τέρματά τους τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Μέτσε αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπάιριτς. Η βολιώτικη ομάδα συνέχισε να ανεβάζει στροφές και στο 57′ έκανε τρία τα τέρματά της με σκόρερ και πάλι τον Μέτσε.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι μία από τις ελάχιστες αδράνειες της άμυνας των παικτών της Νίκης, κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με τον Τλούπα στο 75′. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Γιάκοβλεφ, ο οποίος δείχνοντας τη μεγάλη του κλάση, διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 78′.

Χωρίς εκπλήξεις το σχήμα της Νίκης

Χωρίς εκπλήξεις παρέταξε την ομάδα του το τεχνικό δίδυμο της Νίκης Βόλου κόντρα στον Αχιλλέα Φαρσάλων. Όπως αναμένονταν, τη θέση του τιμωρημένου Τζιώρα στην επίθεση πήρε ο Γαρυφαλλόπουλος ενώ στο βασικό σχήμα επανήλθε ο Μπάιριτς. Έτσι η διάταξη 4-2-3-1 αποτελούνταν από τους εξής ποδοσφαιριστές: Στην εστία οΤζήμας, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς και Γενιτσαρίδης αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή, Βέργος και Ντόλγκι στον άξονα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων, Γιάκοβλεφ και Μπάιριτς στις δύο πτέρυγες της επίθεσης, τον Μέτσε σε ρόλο επιτελικού μέσου και τον Γαρυφαλλόπουλο στην κορυφή της επίθεσης.

Ανούσια υπεροχή

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι επιδιώκοντας να “καθαρίσει” από νωρίς, έχοντας δύο ευκαιρίες στα πρώτα δύο λεπτά. Συγκεκριμένα πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα ο Γιάκοβλεφ μπήκε από δεξιά όμως η σέντρα σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κουτσουκέρας έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας το πλασέ του Γαρυφαλλόπουλου στο τετ α τετ με τον παίκτη της Νίκης. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε, ο αγωνιστικός χώρος δυσκόλευε τους δημιουργικούς παίκτες των γηπεδούχων με αποτέλεσμα ελάχιστες φάσεις να καταγραφούν μπροστά στην εστία του Αχιλλέα Φαρσάλων. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο μισάωρο ισορρόπησαν το παιχνίδι, απείλησαν με στημένα κυρίως, χωρίς ωστόσο τη φάση που θα ανησυχήσει τον Νίκο Τζήμα.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου

1′ Ο Γιάκοβλεφ από θέση μέσα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι της εστίας του Κουτσουκέρα

2′ Ο Κουτσουκέρας θα κρατήσει το “μηδέν” στην εστία του στο τετ α τετ με τον Γαρυφαλλόπουλο, μετά από αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων

13′ Σέντρα του Μπάιριτς από τα αριστερά, δεν θα μπορέσει να πιάσει την κεφαλιά ο προωθημένος Γαρυφαλλόπουλος

29′ Προσωρινή διακοπή του αγώνα για αντικείμενο που έπεσε στον αγωνιστικό χώρο. Με οριστική διακοπή απείλησε ο κ. Λεωνίδας σε ανάλογη περίπτωση.

39′ Ο Γιάκοβλεφ θα γίνει αποδέκτης της μπάλας στο γέμισμα του Ντόλγκι, θα φτάσει απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως στην προσπάθειά του να τον περάσει νικητής θα βγει ο Κουτσουκέρας που του πήρε την μπουκιά από το στόμα

43′ Μέτσε και Μπάιριτς συνδυάστηκαν όμορφα από τα δεξιά, με το σουτ του Κροάτη να περνάει άουτ

44′ Σέντρα του Γενιτσαρίδη από τα δεξιά, την προβολή ο Γαρυφαλλόπουλος, δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα

45’+3′ Τέλος του πρώτου μέρους

Πάτησε γκάζι και Αχιλλέα Φαρσάλων

Όπως ακριβώς ξεκίνησε τον αγώνα, έτσι μπήκε και στο δεύτερο μέρος η Νίκη Βόλου, με τη διαφορά πως αυτή τη φορά ήταν ουσιαστική και τελείωνε με γκολ τις φάσεις που δημιουργούσε. Πρωταγωνιστές οι Γιάκοβλεφ και Μέτσε οι οποίοι πέτυχαν από δύο τέρματα και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Ο Αχιλλέας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τέρμα του Τλούπα στο 75′.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου

46′ Έναρξη

49′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου. Η μπάλα μετά από κόντρα σε σουτ του Μέτσε, έφτασε στον Γιάκοβλεφ, ο οποίος με ξερό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα να αντιδράσει, γράφοντας το 1-0 για τη Νίκη Βόλου

52′ Πέναλτι για τη Νίκη. Ο Χατζής ανέτρεψε τον Μπάιριτς με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

53′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου. Ο Μέτσε ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι κάνοντας το 2-0.

56′ Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Τζήμας με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει την μπάλα

57′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου. Ο Μπάιριτς τη σέντρα από τα αριστερά με τη μία το σουτ του Μέτσε, 3-0 η Νίκη Βόλου

75′ Γκολ για τον Αχιλλέα Φαρσάλων.  Ο Τλούπας εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και με κεφαλιά από την καρδιά της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-1

78′ ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου. Ο Γιάκοβλεφ με ατομική προσπάθεια, πάτησε την περιοχή των φιλοξενούμενων από τα δεξιά και με κεραυνό έγραψε το 4-1 για τη Νίκη Βόλου

86′ Δοκάρι για τη Νίκη Βόλου. Στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αχιλλέα σταμάτησε η μπάλα στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Άντον Ντόλγκι

90+3′ Σέντρα του Ματθαίου, κεφαλιά του Μέτσε, μπλόκαρε ο Κουτσουκέρας

90+3′ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Μάρκου (19′), Μωυσίδης (20′), Μπάιριτς (45’+2′), Γενιτσαρίδης (55′)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Γενιτσαρίδης (84′ Λάιος), Δημολιός, Μωυσίδης (88′ Ζιώγας), Καρτσαμπάς, Βέργος, Γιάκοβλεφ, Μέτσε, Ντόλγκι, Μπάιριτς (64′ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος (79′ Βουρδάκης)

Αχιλλέας Φαρσάλων: Κουτσουκέρας, Καραμπούζης, Μάρκου(66′ Κατσανάκης), Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κόλα, Τλούπας (88′ Κομισόπουλος), Συράκος, Λόλας (85′ Καραμπίνας), Χατζής (64′ Κουρούμελος)