“Λύγισε” στο φινάλε ο Κένταυρος Αγριάς

Την ήττα από την ομάδα της Ο.Φ.Ν. Ιωνίας, γνώρισε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, στο Σαββατιάτικο αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα της Αγριάς πάλεψε στα ίσα με την αξιόμαχη ομάδα της Νέας Ιωνίας, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα…

…Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικό και για τις δύο ομάδες, με πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, με το σκορ να είναι 1 – 1 στο 12ο λεπτό. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ στη συνέχεια, το οποίο διεύρυνε στο 25ο λεπτό στα τρία τέρματα (5 – 8 ). Στο τελευταίο όμως πεντάλεπτο του ημιχρόνου, η ομάδα της Αγριάς πιο ψυχωμένη, ισοφάρισε σε 9 – 9, για να πάνε οι δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μισά του (16 – 16 στο 45ο λεπτό). Σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε προβάδισμα στο σκορ, και κατάφερε να προηγείται 19 – 22 στο 56ο λεπτό. Οι παίκτες του Κενταύρου με ψυχωμένη άμυνα και καλές επιθετικές ενέργειες κατάφεραν να μειώσουν σε 21 – 22 δύο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού και να βγουν στην επίθεση στο τελευταίο λεπτό για την ισοφάριση. Η επίθεση όμως αυτή αποδείχθηκε μοιραία, καθώς οι παίκτες του Κενταύρου υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ και έτσι η ομάδα της Νέας Ιωνίας στην γρήγορη επίθεση που εκδήλωσε πέτυχε το 21 – 23 και να σφραγίσει τη νίκη, ενώ μετά την εμφανής απογοήτευση των παικτών του Κενταύρου, πέτυχε ακόμα ένα τέρμα στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού (21 – 24).

Σαφώς ήταν ένα άτυχο αποτέλεσμα για την ομάδα του Κενταύρου, που εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο (με εξαίρεση το νευρικό παιχνίδι του πρώτου 20λεπτό) πιο βελτιωμένη από τον αγώνα της πρεμιέρας με τον Λεωνίδα και δείχνει ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα βελτιώνεται αγωνιστικά.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 0 – 0, 1 – 1, 2 – 2, 3 – 5, 5 – 8, 9 – 9 (ημίχρονο)
12- 12, 15 – 14, 16 – 16, 17 – 19, 19 – 21, 21 – 24 (τελικό)
Δίλεπτα: 2 – 7
Πέναλτι: 4/5 – 4/5

Κένταυρος Αγριάς: Κρατήρας (6), Μακρής (3), Κουρίδης (1), Δρενοβιάδης (4), Πιππής, Οικονόμου, Μηλιόρδος, Καρανάσιος (5), Μιχαηλίδης, Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης, Ζωναρόπουλος (2), Καποτάς, Σαμαράς
Ο.Φ.Ν. Ιωνίας : Ράμμος (2), Οικονόμου (4), Βαλούρδος (5), Τηνιακός, Μαυρομάτης (1), Παπαδόπουλος, Φωτόπουλος, Παπουτσής (2), Χρόνης, Ιατρίδης (3), Κωνσταντέλλος, Λουκιδέλης (3), Γιαννόπουλος (3), Γκούλης, Μπίλος (1), Γαρίδας.