Ο Ολυμπιακός Β. νικητής στο ντέρμπι με τον Γ.Σ.Βόλου

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο “Βάκης Παρασκευόπουλος” ανάμεσα στον ΓΣ Βόλου και στον Ολυμπιακό Βόλου για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Νικητής αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός Βόλου με σκορ 81-76, ο οποίος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και “κλείδωσε” σε μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία.

Το ματς είχε ένταση, πάθος, νεύρα και φάσεις υψηλού επιπέδου κι από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο όπου και…

…προηγήθηκε με σκορ 46-36. Ο Γυμναστικός με αντεπίθεση διαρκείας στην τρίτη περίοδο, όχι μόνο μείωσε τη διαφορά, αλλά κατάφερε να περάσει μπροστά στο 28′ με 60-57 και στο 34′ με 68-64. Τα τελευταία καθοριστικά λεπτά ανήκαν και πάλι στους “ερυθρόλευκους” οι οποίοι με ηγέτες τους Παυλόπουλο, Καλογερόπουλο και Αλεξίου έφτασαν στην πολύτιμη νίκη.

Από τον ΓΣ Βόλου που έπαιξε χωρίς τον Τσαβέ, ξεχώρισαν οι Τσαπραίλης, Ζαρογιάννης, Καραρήγας. Από τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Παυλόπουλος, ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Αλεξίου, Καλογερόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 36-46, 63-61, 76-81

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 6 (1), Βαλαγιάννης, Τσαπραϊλης 22 (2), Γουμενόπουλος, Σουλιώτης, Χατζόπουλος 3, Δραγατσίκης, Καραρήγας 19 (3), Χατζηεφραιμίδης, Ζαρογιάννης 26 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Αχριάνης 2, Καλογερόπουλος 12 (1), Θέος, Αλεξίου 14 (2), Παραλίκης, Κατσουλάρης, Παυλόπουλος 24 (4), Καραθάνος 2, Φωσσές 9, Αναστασόπουλος 2, Μαυροφώτης 7 (1), Βασιλείου 9.

ΘΑ ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι…