Αγώνες υποδομών του Κενταύρου με Ιπποκράτη

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 7 Μαρτίου 2015 αγώνες Χάντμπολ των ηλικιακών τμημάτων του Κενταύρου Αγριάς με αντίστοιχες ομάδες του Ιπποκράτη Λάρισας. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό του Αγ. Θωμά στη Λάρισα. Πραγματοποιήθηκαν δύο επίσημοι αγώνες για το πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας και δύο φιλικοί αγώνες…

…Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Ιπποκράτης Λάρισας – Κένταυρος Αγριάς 18 – 22 (Παμπαίδες Α΄)

Πραγματοποιήθηκε ένα συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, με την ομάδα του Κενταύρου Αγριάς να παίρνει προβάδισμα με σκορ 1 – 5 στο 5ο λεπτό. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Αγριάς να προηγείται με σκορ 12 – 14. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 30ο λεπτό ο Ιπποκράτης ισοφάρισε το παιχνίδι με σκορ 14 – 14. δίνοντας στο παιχνίδι τον χαρακτήρα ντέρμπι.

Οι νεαροί όμως αθλητές του Γιάννη Αθανασαράκη είχαν τα ψυχικά αποθέματα (αν και αγωνίσθηκαν με δύο σημαντικές ελλείψεις λόγω ιώσεων) και να ξαναμπούν μπροστά στο σκορ παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στο 45ο λεπτό με σκορ 17 – 21. Μια διαφορά που διατηρήθηκε και στο τελικό σκορ (18 – 22).

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 1 – 5, 3 – 8, 5 – 10, 7 – 13, 12 – 14
14 – 14, 15 – 16, 15 – 18, 17 – 21, 18 – 22

Ιπποκράτης Λάρισας – Κένταυρος Αγριάς 13 – 12 (Παμπαίδες Β)

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, με εναλλαγή στο προβάδισμα του σκορ και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν η ομάδα του Ιπποκράτη πέτυχε το νικητήριο γκολ. Οι νεαροί αθλητές των αδερφών Λύτρα, που αγωνίσθηκαν με πολλές ελλείψεις (λόγο ιώσεων) έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ υπάρχουν και παράπονα από τη διαιτησία.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 2 – 1, 3 – 4, 5 – 5. 5 – 7,
7 – 8, 10 – 8, 12 – 11, 13 – 12