Ήττα με …αξιοπρέπεια για τη Νίκη (104-92) από την ΑΕΛ

.jpg

Την ήττα με σκορ 104-92  γνώρισε η Νίκη στη Λάρισα από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής ΑΕΛ. Οι “κυανόλευκοι” παρά το άτυχο αποτέλεσμα πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση. Μάλιστα στο 16′ κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 10 πόντους διαφορά (36-46), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους Λαρισαίους μπροστά με μόλις…

…ένα καλάθι (σκορ 50-48).

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ διαθέτοντας πληθώρα εναλλακτικών λύσεων, απέκτησε μια διαφορά 6-10 πόντων και δεν δυσκολεύτηκε στο τέλος να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Πάντως η Νίκη με τη σημερινή της εμφάνιση έδειξε πως είναι σε θέση να κερδίσει τη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Πριν τον αγώνα φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας πέταξαν χαρτάκια μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ο αγώνας ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση μέχρι να καθαριστεί το τερρέν

Δεκάλεπτα: 25-20, 50-48, 78-69, 104-92

Διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηχαρίσης

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 3 (1), Κουρής, Σαριμπαλίδης 10 (2), Τσιλούλης 22 (2), Τσούτσος 21 (1), Μηλιώνης 6 (2), Κονδυλόπουλος, Σταυρόπουλος 7, Πολίτης 19 (3), Ψάλτου 14, Κόκκας 2.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Κασαπίδης): Τζίνης 7 (1), Οικονόμου, Κατσαλής 16 (4), Λατσίνογλου 2, Βασδέκης, Τσώλης 21 (2), Βλήτσιος 4, Τάσσος 31, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 6.