Αναμενόμενη ήττα απ’ τον πρωταθλητή γνώρισε ο Κένταυρος

Την ήττα γνώρισε το περασμένο Σάββατο 14 Μαρτίου, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, από την αντίστοιχη ομάδα του Ιωνικού Ν. Φιλαδελφείας. Η ομάδα της Αγριάς ταξίδεψε στην Αθήνα με πολλές ελλείψεις (Μπότσαρης, Λοίζου, Σκετόπουλος, Κουρίδης, Ασαρίδης) έτσι η ήττα ήρθε αναμενόμενα από την πολύ καλή ομάδα του Ιωνικού Ν. Φιλαδελφείας, η οποία με…

…την νίκη της αυτή αναδείχθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια στον όμιλό της, 3 αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος, και πανηγύρισε την άνοδό της στην Α1 εθνική κατηγορία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου να παίρνει προβάδισμα από την αρχή στο σκορ, ενώ το μαν – του μαν πάνω στους Ζωναρόπουλο και Αστέρη περιόριζε τις επιθετικές δυνατότητες της ομάδας του Κενταύρου. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας να έχει προβάδισμα 20 – 8.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κενταύρου παρουσίασε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, παρά την αποβολή (με 3 δίλεπτες) του Ζωναρόπουλου στο 37ο λεπτό. Έτσι η ομάδα του Κενταύρου μείωσε σε κάποιες χρονικές στιγμές τη διαφορά (25 – 18 στο 47ο λεπτό).Η λήξη του αγώνα βρήκε μεγάλη νικήτρια την ομάδα του Ιωνικού, με τους παίκτες του να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πεντάλεπτα: 4-2, 8-5, 10-6, 12-6, 15-7, 20-8 (ημ)
21-11, 24-14, 25-16, 27-19, 30-19, 31-20 (τελ)
ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρνάβας): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης 4, Μπαλωμένος 8, Μπιτόπουλος, Τσακούλης, Παπαδιονυσίου, Μπίλος 4, Αντωνόπουλος 4, Κασαπίδης, Τόιτος, Συμεωνίδης, Κοροβέσης 2, Τσακόγεωργας 6, Ζευγουλάς, Φιλίππου 2, Εμμανουήλ 1

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Τσιάπας): Καρατοσίδης, Κρατήρας 2, Σταυρινίδης, Καρανάσιος 1, Κεφαλάς 1, Καραπαναγιωτίδης, Αστέρης 3, Ανδρέου 4, Ζωναρόπουλος 4, Νούλης 3, Μιμίκος 2, Μάνο
Δίλεπτα 3 – 4
Πέναλτι: 4/2 – 1/1

Το Δ.Σ.της Α.Γ.Ε. Αγριάς – Κένταυρος 2008 συγχαίρει την ομάδα του Ιωνικού Ν. Φιλαδελφείας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και της εύχεται καλή πορεία, τη νέα χρονιά, στη μεγάλη κατηγορία.