Νέα νίκη για τον Κένταυρο Αγριάς, 28-22 την Αναγέννηση

Μια ακόμη σημαντική νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 28 – 22 επί της ομάδας της Αναγέννησης Βύρωνα. Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν συναρπαστικό, με διακύμανση στο σκορ και με πολλές δυνατές φάσεις εκατέρωθεν.
Στο παιχνίδι η Μαγνησιώτικη ομάδα μπήκε από…

…την αρχή δυναμικά με πολύ καλές επιθετικές επιλογές και καλή αμυντική λειτουργία, έτσι στο 24ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται με σκορ 13 – 7, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η ολιγωρία όμως από τη μεριά των παικτών του Κενταύρου στο τελευταίο 5λεπτό του ά ημιχρόνου, αλλά και η ευστοχία των παικτών της Αναγέννησης σε εκείνο το χρονικό σημείο, έφεραν την ομάδα του Βύρωνα κοντά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (13 – 11).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Βύρωνα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή καθώς ο Μίμικος δέχθηκε διπλή δίλεπτη στο 35ο λεπτό, για να ακολουθήσει και η δίλεπτη επί του Ζωναρόπουλου στο 37ο λεπτό. Έτσι η Αναγέννηση ισοφάρισε στο 38ο λεπτό σε 16 – 16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το 45ο λεπτό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (18 – 18).

Οι παίκτες όμως του Κενταύρου έδειξαν την ωριμότητα να ξαναπάρουν τα ηνία του παιχνιδιού χάρη στις πολλαπλές επιθετικές τους επιλογές, αλλά και στη σταθερότητα του Σαμαρά κάτω από τα δοκάρια. Έτσι ο Κένταυρος προηγήθηκε με 24 – 19 στο 55ο λεπτό, για να διευρύνει τη διαφορά στο τελικό 28 – 22.

Κένταυρος Αγριάς: (Τσιάπας) Σαμαράς, Καραπαναγιωτίδης, Κρατήρας, Κουρίδης (2), Μακρής (1), Καρανάσιος (3), Αρβανιτίδης (1), Οικονόμου, Σκετόπουλος (2), Ασαρίδης (5), Χούστης, Νούλης (3), Ζωναρόπουλος (5), Μιμίκος (5), Μιχαηλίδης (2).
Αναγέννηση Βύρωνα: (Παπαδοπούλου) Ζαγγανάς, Αποστόλου, Μαυρομμάτης Δ. (2), Γκλαβόπουλος (1), Μαυρομμάτης Σ., Τσερπές, Πανταζής (1), Ξεσφίγγης, Στυλιανός, Γερουλάνος (8), Οσσίνο (1), Τσούρδας (5), Καλλονιάτης (4), Σιατιρλής, Καραμωτής, Χρυσοσπάθης.

Πεντάλεπτα: 2 -1, 4 – 2, 6 – 3, 10 – 5, 13 – 8, 13 – 11 (ημχ.)
15 – 13, 17 – 16, 18 – 18, 21 – 18, 24 – 19, 28 – 22
Πέναλτι: 3/4 (Κένταυρος) 2/2/ (Αναγέννηση)
Δίλεπτες: 5 (Κένταυρος) – 7 (Αναγέννηση)