Και τώρα Τουρκία για τους Έφηβους

Η Εθνική μας καρδιοχτύπησε, όμως πήρε την νίκη απέναντι στην Λετονία με 71-65, για την φάση των «16» του Πανευρωπαϊκού Εφήβων της Σλοβακίας. Πλέον η Ελλάδα ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την Τουρκία στους «8», την Παρασκευή (4/8 14:30)Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρότι στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο τέλος βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν από την περιφέρεια και ανέκτησε το προβάδισμα, με τους διεθνείς μας να είναι ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και να παίρνουν την νίκη-πρόκριση για την οκτάδα.

Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν και πάλι ο Δημήτρης Μωραΐτης με 26 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γιώργο Καλαϊτζάκη με 15 πόντους και Κωνσταντίνο Καμπουρίδη με 12 πόντους.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Μωραΐτη να είναι… ζεστός, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 21-17.
Στην δεύτερη περίοδο οι Λετονοί προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα, θέλοντας να εκμεταλλευτούν την αστοχία της Ελλάδας, όμως οι διεθνείς μας δεν έχασαν τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια με +4, 35-31.

Η τρίτη περίοδος δεν ήταν η ιδανικότερη για την Ελλάδα, με τους παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου να συνεχίζουν να είναι άστοχοι. Οι Λετονοί αυτή τη φορά το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή, 51-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Εθνική πήρε και πάλι μπροστά. Οι διεθνείς μας βρήκαν την κατάλληλη στιγμή τον στόχο από μακριά, με τους Μωραΐτη, Καλαϊτζάκη και Καμπουρίδη να «πυροβολούν». Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε το προβάδισμα, ανέβασε την διαφορά και πήρε την νίκη με 71-65.

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας είναι αυτό κόντρα στην Τουρκία (4/8 14:30) με «φόντο» μια θέση στην τετράδα του Ευρωμπάσκετ της Σλοβακίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 49-51, 71-65

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 15 (2τρ, 7ρ, 6 α, 3κλ, 2κ), Μωραϊτης 26 (1τρ, 4ρ, 3 α, 4κλ), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π., Δούβλης, Δομπρογιάννης 3, Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 12 (2), Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 4.

Λετονία (Χελμάνις): Ατελμπάουερς 8, Καουφμάνις 11 (3), Ραμάνις, Βισνεβικς 5, Βιτόλινς, Μίσκα 12 (2), Χερμανόφσκις 4, Μπέρκις 4, Σαλένιεκς 5, Βίκσνε, Κάμπους 9 (1), Λάτσις 7 (1).