Αρχίζει σήμερα στο Βόλο το Πανελλήνιο συγχρονισμένης κολύμβησης κορασίδων Β

Ακόμη μία σημαντική ναυταθλητική διοργάνωση πραγματοποιείται στον Βόλο από σήμερα Πέμπτη 9 Ιουνίου έως και την Κυριακή 12 Ιουνίου και πρόκειται για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης Κορασίδων Β’. Για τέσσερις ημέρες η πόλη του Βόλου και το Εθνικό κολυμβητήριο «Ιάσων Ζηργάνος», όπου και θα διεξαχθούν…

…όλοι οι αγώνες, θα γεμίσουν από αθλήτριες, συνοδούς, προπονητές, κριτές και φυσικά φίλους του αθλήματος.
Πιο συγκεκριμένα στη διοργάνωση μετέχουν σωματεία από ολόκληρη την Ελλάδα, που είναι τα εξής: ΓΝΟΑ, ΝΕΛ, Ηρακλής, Μεταμόρφωση, ΝΑΟ Αρίων, Έβρος, ΑΚΑΔΠ, ΑΝΟ Αργυρούπολης, ΝΟΒΑ, Ν.Ο. Λάρισας, Πανσερραϊκός, Α.Σ. Απόλλο, Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Νηρέας Χαλ., Α.Ο. Πλιτς Πλατς, Α.Ο. Ωκεανός, Α.Σ. Οδυσσέας Θεσσαλονίκης, ΓΑΣΚ Βόσπορος, Δράμα 1986, Κ.Ο. Ηρακλείου, Σ.Κ. Ροή, Ν.Ο. Χανίων, Α.Α. Ωρίων με 407 αθλήτριες.
Όπως επισήμανε ο πρόεδρος του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου κ. Γιώργος Βλιώρας, πρόκειται για μια ακόμη σημαντική αθλητική διοργάνωση που πραγματοποιείται στην πόλη μας με πρωτοβουλία του Ναυτικού Ομίλου Βόλου και Αργοναύτες (ΝΟΒΑ) σε συνδιοργάνωση με την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδος, τον Δήμο Βόλου και τον ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ: «Έχουμε αποδείξει όλο αυτό το χρονικό διάστημα που είμαστε στα ηνία της δημοτικής αρχής πως οποιαδήποτε διοργάνωση που έχει ανταποδοτικά οφέλη για την πόλη μας και τους δημότες την στηρίζουμε στο έπακρο και νομίζω πως αυτό αποδεικνύεται περίτρανα με το φετινό πρόγραμμα των αθλητικών εκδηλώσεων που θα φιλοξενηθούν έως και τον Ιούλιο στην περιοχή μας», τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Βλιώρας.
Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα των αγώνων αυτό έχει ως εξής:

Πέμπτη 9/6
8.00-8.30 Προθέρμανση
8.30-16.50 Γενική προθέρμανση με μουσική
12.00 Τεχνική Σύσκεψη
15.00 Σύσκεψη κριτών
15.00-15.50 Προθέρμανση-Προκριματικά ντουέτο
16.00-18.30 Προκριματικά ντουέτο
18.30-19.20 Προθέρμανση-Προκριματικά ομαδικό
19.30-21.30 Προκριματικά ομαδικό

Παρασκευή 10/6
8.00-8.50 Προθέρμανση-Προκριματικά σόλο
9.00-11.30 Προκριματικά σόλο
11.30-12.20 Προθέρμανση-Προκριματικά combo
12.30-14.00 Προκριματικά combo
16.30-17.20 Προθέρμανση με μουσική αγωνιστική τετράδα
17.30-19.30 Τελικοί αγώνες τετράδα
19.30 Απονομή αναμνηστικών αγώνες τετράδα

Σάββατο 11/6
8.00-8.50 Προθέρμανση φιγούρες
9.00-13.30 Φιγούρες
14.30 Κληρώσεις
17.00-17.30 Προθέρμανση-Προκριματικά combo
18.00-18.15 Τελετή έναρξης
18.20-19.30 Τελικός combo
19.30-20.20 Προθέρμανση με μουσική σόλο
20.30-21.30 Τελικός σόλο

Κυριακή 12/6
9.00-9.50 Προθέρμανση με μουσική ντουέτο
10.00-11.30 Τελικοί ντουέτο
11.30-12.20 Προθέρμανση με μουσική ομαδικό
12.30-14.00 Τελικοί αγώνες ομαδικό
14.15 Απονομές σόλο-ντουέτο-ομαδικό