2η θέση για τον ΟΕΑ & ΝΑΒ με 14 μετάλλια!

Ένα από τα πιο ανταγωνιστικά και πιο ανατρεπτικά πρωταθλήματα των τελευταίων χρόνων ολοκληρώθηκε στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά με τον Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης να ανατρέπει μετά από πολλά χρόνια την πρωτοκαθεδρία του Ν Ο Ιωαννίνων και να αναδεικνύεται πολυνίκης με 21 μετάλλια (9-8-4) ενώ κέρδισε και την 1ηθέση στη βαθμολογία με 293,5 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση των μεταλλίων έγινε ακόμη μια έκπληξη αφού την κατέλαβε ο ΟΕΑ& ΝΑ Βόλου με 14 μετάλλια (9-2-3).

3οςήταν ο ΝΟΙ με 8 χρυσά , 10 ασημένια και 2 χάλκινα. Η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν 2ηστη βαθμολογία με 277,5 βαθμούς ενώ 3οςήταν ο ΟΕΑ&ΝΑΒ με 188,5.

Κατά την 4ηκαι τελευταία ημέρα της Α΄ φάσης του 83ουΠανελληνίου πρωταθλήματος που διεξήχθη κάτω από πολύ καλές συνθήκες και παρουσία του Υφυπουργού Αθλητισμού Γιώργου Βασιλειάδη πήραν μέρος με τις ομάδες τους σχεδόν όλοι οι Ολυμπιονίκες και παγκόσμιοι πρωταθλητές οι οποίοι μάλιστα σε πολλές κούρσες βρέθηκαν αντίπαλοι όπως οι 4εςΟλυμπιονίκες Κατερίνα Νικολαϊδου και Σοφία Ασουμανάκη που αγωνίστηκαν με τα χρώματα του ΝΟ Κατερίνης και ΕΝΟΑ αντίστοιχα στο σκιφ γυναικών με την Νικολαϊδου να παίρνει τη νίκη απέναντι στην συναθλήτρια της στη βάρκα της Εθνικής ομάδας αλλά στο τέλος να πανηγυρίζουν μαζί.

Μεγάλες μάχες έγιναν και στον τελικό των οκτακώπων γυναικών όπου το χρυσό κέρδισε ο ΟΕΑΝΑΒ με δεύτερο τον ΝΟΘ και τρίτο τον ΝΟΙ ενώ στους άνδρες ο ΝΟ Ιωαννίνων κατέκτησε τα δυο πρώτα μετάλλια έχοντας στις τάξεις του σπουδαίους αθλητές του παρόντος και του παρελθόντος όπως οι Ολυμπιονίκες Τσίλης και Τζιάλλας αλλά και ο Παγκόσμιος πρωταθλητής Γιώργος Δημητρίου ενώ τρίτος ήταν ο ΝΟΘ που είχε στο πλήρωμά του τον αειθαλή και υπερμαραθωνοδρόμο πλέον Γιάννη Κουρκουρίκη.

Επόμενο ραντεβού πλέον στις 15 και 16 Ιουλίου στην Καστοριά όπου θα διεξαχθεί η Β΄ και τελευταία φάση του 83ουΠανελληνίου πρωταθλήματος.

Δείτε

Τα αποτελέσματα της ΚυριακήςΕΔΩ

Τον συγκεντρωτικό πίνακα των μεταλλίωνΕΔΩ

Την τελική βαθμολογία της Α΄ΦάσηςΕΔΩ.

Το σχετικό Δελτίο Τύπου του ΟΕΑ & ΝΑΒ

Εκπληκτικές επιτυχίες ,σε ανεπανάληπτους αγώνες, χάρισαν οι αθλήτριες και οι αθλητές μας στους παρευρισκόμενους στην Α’ φάση στο 83ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας 2017!

Οι κωπηλάτες -τριές μας ασυναγώνιστοι !

υπό τις οδηγίες των προπονητών τους κ.Σίμου Σάμιου και κας Σοφίας Τασιού, με την απίστευτη υποστηρικτική ομάδα των γονέων και φίλων κατάφεραν σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, με πολύ ικανούς αντιπάλους, να κερδίσουν επάξια την 2η θέση Πανελλαδικά, κατακτώντας 9 χρυσά -2 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια.

Η μια επιτυχία διαδεχόταν την άλλη με αποκορύφωμα την χρυσή οκτάκωπο γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του Ομίλου!

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η καινούργια μας βάρκα έφτασε στο Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά,την Παρασκευή 21/04/2017, το βράδυ και στις δυο πρώτες συμμετοχές της το

Σάββατο στην 2 – Νεανίδων και την Κυριακή στο 4Χ Ανδρών κατακτήθηκαν ισάριθμα χρυσά μετάλλια.

Καλορίζικη και καλή συνέχεια !

Τα 14 μετάλλια κατακτήθηκαν από τα εξης πληρώματα:

Χρυσό μετάλλιο: 2Χ Εφήβων: Βασίλης Κουκουτής Γρηγόρης Σχιζοδήμος

Χρυσό μετάλλιο:4- Νεανίδων : Γεωργούδη Μαργαρίτα, Δεμελή Ευαγγελία,  Γιάννου Άσπα,  Καλανδαρίδη Αναστασία
Χρυσό μετάλλιο:4Χ Νεανίδων:Γεωργούδη Μαργαρίτα, Μπιτζιλαίου Ιωάννα, Βαρελοπούλου Ειρήνη, Αγιώτη Έλενα
Χρυσό μετάλλιο:4ΧΕφήβων: Σχιζοδήμος Γρηγόρης, Σάμιος Βασίλης, Αθανασίου Λάμπρος, Μπαρούτας Βασίλης
Χρυσό μετάλλιο:2Χ Ν.Ανδρών:Καλανδαρίδης Γιάννης, Δεμελής Νίκος
Χρυσό μετάλλιο:4+Ανδρών: Καλανδαρίδης Γιάννης, Κουκουτής Βασίλης, Δεμελής Νίκος, Μυρίντζος Χαράλαμπος, Γλιάτης Δημήτρης
Χρυσό μετάλλιο:2+Ανδρών: Καλανδαρίδης Γιάννης, Κουκουτής Βασίλης, Γλιάτης Δημήτρης
Χρυσό μετάλλιο:4Χ Ανδρών: Καλανδαρίδης Γιάννης,  Κουκουτής Βασίλης,  Δεμελής Νίκος,  Σχιζοδής Γρηγόρης

Τσαμασιώτης Χρήστος

1η θέση  στον μικρό τελικό και το 2Χ Νεανίδων:Αραμπατζή Αγγελική, Γκριτζαλή Κατερίνα

3η θέση στον μικρό τελικό για το 2Χ Εφήβων: Ψαρράς Κώστας, Φόβος Παναγιώτης