Ανάληψη: Έχασε στην παράταση, αλλά ήταν …υπέροχη

Παιχνίδι μέσα από τα χέρια της έχασε η Ανάληψη η οποία ηττήθηκε στην παράταση με 87-96 από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ερμή Αγιάς. Η βολιώτικη ομάδα στην κυριολεξία ξεπέρασε τον εαυτό της και κοίταξε στα …μάτια τον αντίπαλό της.

Ο Ερμής ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 10′ με 27-21 και στο ημίχρονο με 40-49. Μέχρι το 37′ η ομάδα της Λάρισας ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Ανάληψη έκανε…

…τη μεγάλη αντεπίθεση. Με καλάθια των Τσακιρόπουλου, Φωτιάδη και Στεργιούλα, όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά στο 39′ με 80-78.

Ο Χαλκιάς μείωσε σε 80-79, για να προηγηθεί και πάλι η Ανάληψη με 80-83 με εύστοχες βολές του Κοντάκη 11” πριν τη λήλη του κανονικού αγώνα. Ο Νικόπουλος με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 83-83 κι έστειλε το ματς στην παράταση. Η Ανάληψη πάντως διαμαρτύρεται για την τελευταία φάση του αγώνα για φάουλ πάνω στον Κοντάκη που δεν δόθηκε από τους διαιτητές.

Στην παράταση ο Γκανέτσας με έξι συνεχόμενους πόντους έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου. Η Ανάληψη, αν και προσπάθησε δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο από το να ηττηθεί με σκορ 96-87.

Η βολιώτικη ομάδα, αν θέλει να διατηρηθεί στην κατηγορία, θα πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε την τελευταία αγωνιστική την ΑΕΒ Διμηνίου.

Η σημερινή εμφάνιση της ομάδας των Γιώργου Βλιώρα και Απόστολου Καμακά, ήταν εξαιρετική, κόντρα σε μια ανώτερη ποιοτικά ομάδα.Δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε με κορυφαίους τους Ίλτσογλου, Κοντάκη, Φωτιάδη Φ. Και Λουλούδη.

Από τον Ερμή κορυφαίοι ο Γκανέτσας με 24 πόντους, Δαουλάρης με 19 και Γούλας με 11 πόντους.

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Μακρής

Δεκάλεπτα: 21-27, 40-49, 56-67, 83-83, 87-96 (παράταση)

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 17 (4), Φωτιάδης Κ. 2, Κοντάκης 15 (2 τρ), Συλεόπουλος 9, Φωτιάδης Φ. 17 (3 τρ), Ευαγγελινός, Τσακιρόπουλος 8, Παπαζήσης 4, Λουλούδης 13, Κουτσονοβάκης.