Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο «Σαν Σίρο» η Μίλαν, η οποία νίκησε τελικά την Ριέκα με 3-2 την Πέμπτη (29/9) και ντούμπλαρε τις νίκες της στον τέταρτο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, στον οποίο συμμετέχει και η ΑΕΚ.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν με 2-0, οι Κροάτες ισοφάρισαν ωστόσο στα… χασομέρια ο Κουτρόνε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Μοντέλα.
Στο 14′ ο Αντρέ Σίλβα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους ενώ στο 53′ ο Μουσάκιο έγραψε το 2-0.
Στο δεύτερο μέρος η Ριέκα ρίσκαρε και αφού αρχικά μείωσε με τον Ακόστι στο 84′ έφερε και το ματς στα… ίσια χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελέζ στο 90′.
Τελικά, προς ανακούφιση των φίλων των Μιλανέζων ο Κουτρόνε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.
Από τα υπόλοιπα ματς των 22:05 ξεχώρισαν η νίκη (2-1) της Λουντογκόρετς επί της Χόφενχαϊμ καθώς και η ισοπαλία που απέσπασε η Μακάμπι Τελ Αβίβ απέναντι στη Βιγιαρεάλ.
ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Λοκατέλι, Κεσιέ (71′ Χοσέ Μάουρι), Τσαλχάνογλου (46′ Μποναβεντούρα), Αντρέ Σίλβα (82′ Σούσο), Κουτρόνε.
ΡΙΕΚΑ: Σλούγκα, Βέσοβιτς, Έλεζ, Ζούπαριτς, Ζούτα, Μίσιτς, Μπράνταριτς, Κβρζιτς (58′ Ακόστι), Έμπερ, Πούλιτς (80′ Τσρνιτς), Πάβιτσιτς (71′ Μάλες).

Παρτιζάν – Ντιναμό Κιέβου 2-3
(34′ Οζέγκοβιτς, 42′ Ταβάμπα – 54′ πεν., 84′ Μοράες, 68′ Μπουγιάλσκι)
Σκεντέρμπεου – Γιουνγκ Μπόις 1-1
(65′ Σάου – 72′ Ασαλέ)

3ος όμιλος
Λουντογκόρετς – Χόφενχαϊμ 2-1
(46′ Ντιάκοφ, 72′ Λουκοκί – 2′ Καντεράμπεκ)
Μπράγκα – Μπασακσεχίρ 1-1
(26′ Κοκά – 28′ Εμρέ Μπελόζογλου)

4ος όμιλος
ΑΕΚ – Αούστρια Βιέννης 2-2
(28′, 90′ Λιβάγια – 43′ Μόντσχαϊν, 49′ Τατζούρι)
Μίλαν – Ριέκα 3-2 (14′ Αντρέ Σίλβα, 53′ Μουσάκιο, 90+4′ Κουτρόνε – 84′ πεν. Ακόστι – 90′ Ελέζ)