Το πανόραμα της 5ης αγωνιστικής στο Γιουρόπα Λιγκ

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η Μίλαν συνέτριψε εντός έδρας με 5-1 την Αούστρια Βιέννης την Πέμπτη (23/11) και προκρίθηκε στις 32 καλύτερες ομάδες του Γιουρόπα Λιγκ. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Σίλβα και Κουτρόνε που σκόραραν δις.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Μόσχαϊν στο 21′. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και αφού ισοφάρισαν με τον Ρόντρίγκες στο 27′ πήραν και το προβάδισμα με τον Σίλβα στο 36′,
Στο 42′ ο Κουτρόνε έκανε το 3-1, στο 70′ ο Σίλβα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για να διαμορφώσει το τελικό 5-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Κουτρόνε.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
1ος όμιλος
Αστανά – Βιγιαρεάλ 2-3 (22′ Καμπανανγκά, 88′ Τουμάσι – 39′ Ντάνι Ράμπα, 65′, 83′ Μπακαμπού)
Μακάμπι Τελ-Αβίβ – Σλάβια Πράγας 0-2 (45′, 54′ Χούσμπαουερ)
2ος όμιλος
Σκεντερμπέου – Ντινάμο Κιέβου 3-2 (18′ Λίλαϊ, 52′ Αντενίγι, 56′ Σόβε – 16′ Τσιγκάνκοβ, 91′ Ρούσιν)
Παρτίζαν – Γιανγκ Μπόις 2-1 (12′ Ταβαμπά Κανά, 53′ Οζέγκοβιτς – 25′ Ενγκαμαλέ)
3ος όμιλος
Μπράγκα – Χόφενχαϊμ 3-1 (1′ Μαρσέλο Γκοϊάνο, 81′, 90′ Φρανσέρζιο – 74′ Ουτ)
Λουντογκόρετς – Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ 1-2 (65′ Μαρσελίνιο – 20′ Βίστσα, 28′ Κερίμ Φράι)
4ος όμιλος
Μίλαν – Αούστρια Βιέννης 5-1 (27′ Ρικάρντο Ροντρίγκες, 36′, 70′ Αντρέ Σίλβα, 42′, 90+3′ Κουτρόνε – 21′ Μόνσχαϊν)
ΑΕΚ – Ριέκα 2-2 (45’+2 Αράουχο, 55′ Χριστοδουλόπουλος – 8′, 26′ Γκόργκον)
5ος όμιλος
Έβερτον – Αταλάντα 1-5 (71′ Σάντρο Ραμίρεθ – 12′, 63′ Κριστάντε, 86′ Γκόζενς, 88′, 90′ Κορνέλιους)
Λυών – Απόλλων Λεμεσού 4-0 (29′ Ντιακαμπί, 32′ Φεκίρ, 67′ Μαριάνο Ντίαθ, 90′ Μαολιντά)
6ος όμιλος
Λοκομοτίβ Μόσχας – Κοπεγχάγη 2-1 (17′, 51′ Φαρφάν – 30′ Βέρμπιτς)
Σέριφ – Ζλιν 1-0 (11′ Ζάιρο )
7ος όμιλος
Λουγκάνο – Χαπόελ Μπερ-Σεβά 1-0 (50′ Καρλίνιος)
Βικτόρια Πλζεν – Στεάουα 2-0 (49′ Πετρζέλα, 76′ Κόπιτς)
8ος όμιλος
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Ερυθρός Αστέρας 0-0
Κολωνία – Άρσεναλ 1-0 (62′ πεν. Γκιρασί)
9ος όμιλος
Κόνιασπορ – Μαρσέιγ 1-1 (82′ πεν. Σκούμπιτς – 90+3′ Μοκέ)
Ζάλτσμπουργκ – Γκιμαράες 3-0 (27′ Νταμπούρ, 45+1′ Ούλμερ, 67′ Χουάνγκ)
10ος όμιλος
Έστερσουντ – Ζόρια 1-0 (40′ Γκέρο, 77′ Γκοντός)
Αθλέτικ Μπιλμπάο – Χέρτα 3-2 (34, 66′ πεν. Αντούριθ, 82′ Ουίλιαμς – 26′ Λέκι, 36′ Ζέλκε)