Άντεξε η Σουηδία, εκτός μουντιάλ η Ιταλία

Για πρώτη φορά από το 1958, η τετράκις παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία ΔΕΝ θα είναι σε Μουντιάλ!

Η «σκουάντρα ατζούρα» έχασε μυθικές ευκαιρίες στο «Σαν Σίρο», έφτασε την κατοχή μπάλας σχεδόν στο 80%(!), αλλά η «καρυδάτη» Σουηδία άντεξε, πήρε 0-0 και με το γκολ του μεγάλου άτυχου, Γιάκομπ Γιόχανσον, από το πρώτο ματς, πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τους γείτονες, σε μία από τις χειρότερες στιγμές της ιστορίας τους, αν όχι τη χειρότερη…

Τεράστιο κρίμα -και μεγάλη συγκίνηση- για τον σπουδαίο Τζιανλουίτζι Μπουφόν, που ήθελε να κλείσει, πιθανότατα, την καριέρα του στα γήπεδα της Ρωσίας, αλλά οι Σκανδιναβοί «πάλεψαν» και δίκαια πανηγυρίζουν μια ιστορική πρόκριση, απέναντι σε μια ομάδα που μπαίνει, πια και… επίσημα σε περίοδο βαθιάς κρίσης.

Τραγική η διαιτησία του Ισπανού Ματέου Λαόθ, δεν έδωσε από… δύο πέναλτι σε κάθε ομάδα!

Σε ό,τι αφορά το ματς του «Σαν Σίρο», όπως προείπαμε η Ιταλία… κατασκήνωσε στα καρέ των Σουηδών και δημιούργησε δεκάδες ευκαιρίες, για να βάλει, έστω, ένα γκολ, που θα «ισοφάριζε» το σκορ του πρώτου αγώνα, «στέλνοντας» την πρόκριση στην παράταση. Αλλά δεν τα κατάφερε…

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον… ήρωά τους, όπως αποδείχθηκε, εν τέλει, Γιάκομπ Γιόχανσον, να αποχωρεί τραυματίας μόλις στο 17′, καθώς υπέστη, όπως, δυστυχώς, επιβεβαιώθηκε, ρήξη χιαστού στο αριστερό του γόνατο. Κάτι το οποίο σημαίνει πως θα χάσει όλη, σχεδόν, τη χρονιά, ενώ θα τεθεί εν αμφιβόλω η συμμετοχή του και στο Παγκόσμιο Κύπελλο, αφού θα εξαρτηθεί από την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται μέχρι τότε!