ΝΙΚΗσε Σέλλανα και προσπέρασε ΓΣ Αλμυρού

Η Νίκη Βόλου με “λυτρωτή” και πάλι τον Μέτσε έκαμψε την σθεναρή αντίσταση του Α.Ο. Σελλάνων και κατέκτησε το πολύτιμο που την έφερε μόνη 2η στον βαθμολογικό πίνακα του 4ου ομίλου. Οι κυανόλευκοι έχοντας πολλές απουσίες και με 11αδα ανάγκης, κατάφεραν να σημειώσουν την τρίτη τους συνεχόμενη νίκη, που τους δίνει το ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Νέτι Μέτσε από την “άσπρη βούλα” σε πέναλτι που κέρδισε ο Ιορδανίδης και υπέδειξε ο πρώτος βοηθός του αγώνα, κ. Τζάνης.

4-2-3-1 με νέα πρόσωπα και ρόλους
Με νέα πρόσωπα αλλά χωρίς να αλλάξει τη διάταξη παρέταξε την ομάδα του το τεχνικό δίδυμο της Νίκης Βόλου. Έτσι κάτω από τα δοκάρια πήρε θέση ο Θεολόγης, στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Δημολιός, στο δεξί ο Λάιος, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καρτσαμπάς και Βέργος, στον άξονα σε ρόλο ανασταλτικών μέσων οι Μέτσε και Ντόλγκι, στη δεξιά πτέρυγα της επίθεσης ο Γενιτσαρίδης, στην αριστερή ο Μπάιριτς, σε ρόλο οργανωτή ο Ιορδανίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Βουρδάκης

ΆτυΧη στο πρώτο μέρος
Σ’ ένα μέτριο, από πλευράς θεάματος, πρώτο ημίχρονο, η Νίκη Βόλου απείλησε κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή χωρίς όμως να καταφέρει να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Στο 36′ οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, στην πρώτη ο Κουτσόπουλος έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ιορδανίδη ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο ίδιος παίκτης “σημάδεψε” το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. H Νίκη συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την ομάδα του Προαστίου που δεν αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο αλλά προσπάθησε να δημιουργήσει και τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ, χωρίς ωστόσο να φανεί απειλητική για την εστία του Θεολόγη.

Φάσεις του 1ου ημιχρόνου
1′ Έναρξη αγώνα
8′ Ο Βουκουμάνοβιτς έκανε κίνηση προς την εστία του Θεολόγη, όμως άνοιξε την μπάλα με τον τερματοφύλακα της Νίκης να του παίρνει την μπουκιά από το στόμα
10′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντόλγκι, λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας του Κουτσοσπύρου η μπάλα
19′ Γύρισμα του Βουκουμάνοβιτς μέσα από την περιοχή της βολιώτικης ομάδας, έδιωξαν οι αμυντικοί της Νίκης πριν η μπάλα φτάσει στον Κοντό
23′ Σουτ του Μπάιριτς, μπλοκάρει εύκολα ο Κουτσόπουλος
24′ Κόρνερ του Μέτσε, κεφαλιά προς τα πίσω του Ιορδανίδη από το πρώτο δοκάρι, μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος
28′ Μακρινό σουτ του Ντόλγκι, ψηλά άουτ η μπάλα
36′ Δυνατό σουτ του Ιορδανίδη λίγα μέτρα έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, θα βγάλει σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Κουτσόπουλος
36′ Ο Δημολιός εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Ιορδανίδη όμως το σουτ που επιχείρησε “έγλυψε” το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων
45′ O Γενιτσαρίδης προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Κουτσόπουλο που ήταν εκτός θέσης, όμως η μπάλα κατέληξε στο πάνω μέρος των διχτύων της εστίας του ΑΟ Σελλάνων
45’+1′ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Λυτρωτής και πάλι ο Μέτσε
Σ’ ένα δεύτερο μέρος που οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες η Νίκη Βόλου μετουσίωσε σε γκολ με τον Μέτσε, το πέναλτι που κέρδισε ο Ιορδανίδης, στο 79′. Οι φιλοξενούμενοι με βοήθεια τα “σφυρίγματα” του κ. Λεωνίδα, προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με το σκορ να μένει στο 1-0 μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου
46′ Έναρξη 2ου ημιχρόνου
56′ Ο Μπάιριτς γύρισε στο σημείο του πέναλτι από τα αριστερά, ο Ιορδανίδης έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον Κουτσόπουλο να λέει “όχι”, στο ριμπάουντ ο μέσος της Νίκης επιχείρησε και πάλι σουτ με τον Κούρκουλα να σώζει στην γραμμή
60′ Σέντρα σουτ του Μπάιριτς από τα δεξιά, η μπάλα θα χτυπήσει στο πάνω μέρος του δοκαριού και θα περάσει άουτ
61′ Μακρινό σουτ του Κοντού δεν θα ανησυχήσει ο Θεολόγης που θα μπλοκάρει σταθερά
78′ Σέντρα του Λάιου, κεφαλιά του Ντόλγκι, δύσκολα θα αποκρούσει σε κόρνερ ο Κουτσόπουλος
79′ Πέναλτι για τη Νίκη σε ανατροπή του Ιορδανίδη
81′ Γκολ για τη Νίκη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μέτσε ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους
95′ Τέλος του αγώνα

Κίτρινες: Βουκουμάνοβιτς (53′), Δημολιός (63′), Μπάιριτς (74′), Χάδιαρης (75′), Μέτσε (80′), Λάιος (91′), Βέργος (93′), Θεολόγης (95′)

Οι συνθέσεις:
Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (78′ Αναστασίου), Δημολιός, Λάιος, Καρτσαμπάς, Βέργος, Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης (93′ Ζιώγας), Μπάιριτς (Αλ. Καρτσαμπάς), Βουρδάκης (57′ Ματθαίου)
Α.Ο. Σελλάνων: Κουτσόπουλος, Ερβίστ, Τζάνης, Αρχοντής, Κούρκουλας (87′ Γιαγιάκος), Θεοδωρόπουλος (82′ Δανιήλ), Μπαλαπάνος (64′ Μάττας), Χάδιαρης, Βουκουμάνοβιτς, Κοντός, Υφαντής

Διαιτητής: Στέλιος Λεωνίδας
Βοηθοί: Νίκος Τζάνης, Παναγιώτης Παπαγεωργόπουλος