Νίκησε κι ελπίζει ο Πλατανιάς

την σημερινή αναμέτρηση στα Περιβόλια Χανίων, ο ουραγός Πλατανιάς έπαιζε το τελευταίο του πιθανότατα χαρτί για να μείνει «ζωντανός» στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού, καθώς είχε συγκεντρώσει μόλις έξι πόντους έπειτα από 17 αγωνιστικές και αγνοούσε τη νίκη από τις 23 Σεπτεμβρίου (το 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη), ενώ ο Λεβαδειακός, με καλή ψυχολογία απ’ τη σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού την Κυριακή (3-2), ήθελε βαθμό ή βαθμούς για να εδραιωθεί στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα και να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας και περισσότερες τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της, με τον Μοχάμεντ Γιουσούφ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στο 18ο λεπτό και δύο αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ, από τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 8′ και τον Σουμπίνιο στο 44′.

Στην επανάληψη, ο Χοσέ Μανουέλ Ρόκα έριξε στη «μάχη» τον Στάμου και τον Ντουαλά, με τους ποδοσφαιριστές του να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, να φτάνουν μια ανάσα από το 1-0 με το σουτ του Ελίνι Δημούτσου από εξαιρετική θέση στο 69ο λεπτό, το οποίο έφυγε ψηλά άουτ, αλλά και να γλιτώνουν το… έμφραγμα στο 75′, όταν ο τερματοφύλακας Φίλιπ Κλιάιτς σταμάτησε με γροθιές το κοντινό σουτ του Πέτρου Γιακουμάκη, μετά το λάθος του Βάντερσον Σκαρντοβέλι.

Ο πολύπειρος Βραζιλιάνος αριστερός οπισθοφύλακας και αρχηγός του Πλατανιά… πήρε το αίμα του πίσω τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Αντώνης Πετρόπουλος κατέβασε ωραία την μπάλα και πριν «εκτελέσει» τον Ντεβί Επασί, ο Φαβάρο Αμαράλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να προλάβει τον 32χρονο επιθετικό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πλατανιάς (Χοσέ Μανουέλ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Κασάλιτσα (46′ Ντουαλά), Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Αγγελόπουλος (78′ Ουές Ραχμάν), Μάλσα, Ντικαμονά (46′ Στάμου), Ενσικουλού
Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Ντιόγκο, Φαβάρο Αμαράλ, Λεονάρντο, Μητρόπουλος, Ομπιόρα (81′ Σαβαντογκό), Σουμπίνιο (74′ Νιάσε), Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης, Γιουσούφ

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης)