Στάση Θήβα για τη Νίκη Βόλου

Η Νίκη δεν κατάφερε να κάνει πέντε τα συνεχόμενα τρίποντα «πετώντας» δύο βαθμούς κόντρα στη Θήβα, την οποία υποδέχθηκε στο Πανθεσσαλικό. Οι κυανόλευκοι ήταν κατώτεροι του αναμενομένου και είχαν σύμμαχο την τύχη για να κρατήσουν το μηδέν στην εστία τους καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σπατάλησαν τις κλασικές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντεμπούτο Ντινιωτάκη

Με τον Ντινιωτάκη να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Νίκης και τον Αναστασίου να ξεκινάει στο βασικό σχήμα παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι κόντρα στον ΑΟ Θήβας. Τα γκολπόστ υπερασπίστηκε ο Θεολόγης, την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Ντινιωτάκης, Καρτσαμπάς, Βέργος και Λάιος (από αριστερά προς δεξιά), Μέτσε και Ντόλγκι στον άξονα, την αριστερή πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε στην αρχή ο Τζάθας και την δεξιά ο Μπάιριτς, σε ρόλο οργανωτή ο Ιορδανίδης και στην κορυφή της επίθεσης ο Αναστασίου.

Τυ-Χ-ερή η Νίκη στο πρώτο μέρος

Σ’ ένα άνευρο πρώτο μέρος η Θήβα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν στο 41’ ο Καρλίνιος βρέθηκε απέναντι από τον Θεολόγη, όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ. Η Νίκη πέρα από δύο σουτ στο 19’ και στο 22’ από τον Ντόλγκι και τον Ντινιωτάκη αντίστοιχα, δεν κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Το 1ο ημίχρονο

1’ Έναρξη του αγώνα

9’ Ο Χατζηλάμπρος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του και προσπέρασε τον Βέργο από αριστερά, έκανε τη συρτή σέντρα για να κόψει ο Καρτσαμπάς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χατζηλάμπρος και πάλι, βρήκε τον διάδρομο από τον άξονα, έκανε το σουτ, με τον Θεολόγη να μπλοκάρει σταθερά

12’ Μακρινό σουτ του Μπάιριτς, άουτ η μπάλα

19’ Δυνατό σουτ του Ντόλγκι, στην αγκαλιά του Κουμή η μπάλα

22’ Δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη, λίγο δίπλα από το δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Κουμή η μπάλα

23’ Κίτρινη στον Πλατέλλα

26’ Σουτ του Ντινιωτάκη μέσα από την περιοχή, δεν θα το πιάσει «γεμάτα» με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Κουμής

36’ Ο Ιορδανίδης εκτέλεσε με σέντρα το φάουλ από τα δεξιά, ο Καρτσαμπάς πήρε την κεφαλιά, με τον Κουμή να μπλοκάρει σταθερά

41’ Ο Καρλίνιος με προσωπική ενέργεια έφτασε απέναντι από τον Θεολόγη, όμως το πλασέ του ήταν απελπιστικά άστοχο, με την μπάλα να περνάει άουτ

45’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σένκα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεολόγη η μπάλα

45’+1’ Τέλος του 1ου μέρους

Κράτησε το «μηδέν» η Νίκη

Με τη Νίκη να θέλει αλλά να μην μπορεί και τη Θήβα να μπορεί αλλά να μην το πιστεύει, κύλησε το δεύτερο 45λεπτο του αγώνα. Το συγκρότημα των Μπούις – Ξηροφώτου ήταν ακίνδυνο επιθετικά και δεν προβλημάτισε σε καμία περίπτωση τον Κουμή, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ και να πάρουν τους τρεις πόντους. Στο 68’ ο Λάιος έσωσε στην γραμμή το σουτ του Μαυρόπουλου, στο 81’ ο Καραλής πλάσαρε αδύναμα από πλεονεκτική θέση, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αργυρίου σε τετ α τετ με τον Θεολόγη έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

2ο ημίχρονο

57’ Κίτρινη στον Κοτωρό

64’ Κίτρινη στον Σιάβα ο οποίος διαπληκτίστηκε με τον Πρόγκνι. Ο διαιτητής απέβαλλε τον γενικό αρχηγό της Νίκης

68’ Ο Μαυρόπουλος θα σουτάρει από θέση βολής και μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων, με τον Λάιο να σώζει πάνω στην γραμμή, κρατώντας το «μηδέν» για την ομάδα του

81’ Ο Καραλής από πλεονεκτική θέση θα πλασάρει αδύναμα, με τον Θεολόγη να μπλοκάρει εύκολα

82’ Ο Αργυρίου θα βγει τετ α τετ με τον Θεολόγη, με το σουτ να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

84’ Σέντρα του Λάιου από δεξιά, δεν θα προλάβει ο Τζιώρας

86’ Κίτρινη στον Αργυρίου

97’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Ντινιωτάκης, Αναστασίου (78’ Βουρδάκης), Λάιος, Καρτσαμπάς, Βέργος, Τζάθας (55’ Ζιώγας), Μέτσε, Ντόλγκι (69’ Τζιώρας), Ιορδανίδης, Μπάριτς (90’ Ματθαίου)

Στον πάγκο: Κοντοές, Τζήμας, Ζιώγας, Ματθαίου, Καρτσαμπάς, Τζιώρας, Βουρδάκης

ΑΟ Θήβα: Κουμής, Πλατέλλας (43’ Καραλής), Τόπι, Χατζηλάμπρος, Χριστοδουλόπουλος (90’ Μάγκας), Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Κοτωρός, Ζυγογιάννης, Καρλίνιος, Σένκα (92’ Κωτσαλάς)