ΝΙΚΗσε …Ανδρούτσο και ατυχία

Η Νίκη εκμεταλλευόμενη μόλις τη μία από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, έκανε το καθήκον της απέναντι στον Οπούντιο Μαρτίνου, κερδίζοντας με 1-0 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πριν το ματς με τον πρωτοπόρο ΝΠΣ Βόλος, στη Νεάπολη. Ο Χρήστος Τζιώρας πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 28’ με προβολή σε ασίστ του Ιορδανίδη.

Ντεμπούτο Κραγιόπουλου

Χωρίς αλλαγές στη διάταξη και με τον Κραγιόπουλο στο βασικό σχήμα παρέταξε την ομάδα του το προπονητικό δίδυμο της Νίκης Βόλου. Έτσι στα γκολπόστ για μία ακόμη αγωνιστική τοποθετήθηκε ο Θεολόγης, το αριστερό άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λάιος και το δεξί ο Γενιτσαρίδης, Καρτσαμπάς Χρ. και Κραγιόπουλος αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, στον άξονα οι Μέτσε και Ντόλγκι, την δεξιά πτέρυγα της επίθεσης κάλυψε ο Ντινιωτάκης και την αριστερή ο Μπάιριτς, ο Ιορδανίδης σε ρόλο οργανωτή και στην κορυφή της επίθεσης ο Τζιώρας

Με Τζιώρα έλυσε τον γόρδιο δεσμό

Μουδιασμένα ξεκίνησε η Νίκη το παιχνίδι και χρειάστηκε να περάσουν 13 λεπτά για να απειλήσει τα καρέ των φιλοξενούμενων, όταν σε φάουλ του Μέτσε από τον άξονα, ο Ντινιωτάκης έπιασε την γυριστή κεφαλιά με τον Ανδρούτσο να διώχνει σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τον τρόπο να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και απειλούσαν κυρίως με στημένα. Στην πρώτη οργανωμένη επίθεση που οι κυανόλευκοι βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων άνοιξαν και το σκορ. Συγκεκριμένα στο 28’ ο Ιορδανίδης μπήκε στην περιοχή, έσπασε παράλληλα με την εστία με τον Τζιώρα να κάνει το 1-0. Εφτά λεπτά αργότερα ο επιθετικός της Νίκης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα δικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, όταν σε τετ α τετ με τον Ανδρούτσο νικητής βγήκε ο τερματοφύλακας του Οπούντιου.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη

7’ Μπλοκάρει, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία ο Θεολόγης στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπανικολάου

12′ Κίτρινη στον Σιδέρη

13’ Φάουλ του Μέτσε από τον άξονα, ο Ντινιωτάκης θα πιάσει την γυριστή κεφαλιά, με τον Ανδρούτσο να διώχνει σε κόρνερ

14’ Ο Μέτσε εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, την κεφαλιά του Τζιώρα θα βγάλει σε κόρνερ και πάλι ο Ανδρούτσος

16’ Νέο κόρνερ από τον Μέτσε, άστοχη έξοδος του Ανδρούτσου, άουτ η κεφαλιά του Καρτσαμπά

20’ Σέντρα του Γενιτσαρίδη από θέση μέσα δεξιά, παραλίγο αυτογκόλ από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, κόρνερ η μπάλα

21’ Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέτσε, με τον Τζιώρα να παίρνει την κεφαλιά και να καταλήγει μόλις άουτ

28’ 1-0 για τη Νίκη Βόλου. Ο Ιορδανίδης μπήκε από δεξιά, γύρισε συρτά παράλληλα με την εστία, με τον Χρήστο Τζιώρα να ανοίγει το σκορ με προβολή από κοντά

30’ Κίτρινη στον Θ. Νικολόπουλο

35’ Ο Ανδρούτσος νικητής στο τετ α τετ με τον Τζιώρα, κρατάει το 1-0

35’ Σέντρα του Λάιου από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Ντινιωτάκη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Ανδρούτσος

36’ Κίτρινη στον Μέτσε

45’+1’ Λήξη ημιχρόνου

Καταιγιστική η Νίκη στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς η Νίκη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο κι έχασε πολλές και κλασικές ευκαιρίες να σημειώσει περισσότερα τέρματα, όμως είτε το λάθος τελείωμα, είτε ο Ανδρούτσος που έπιανε τα άπιαστα, είτε τα δοκάρια, κράτησαν το σκορ στο φτωχό 1-0.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

48’ Ακυρώνεται γκολ της Νίκης Βόλου, καθώς ο Τζιώρας υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

56’ Ο Α’ βοηθός σταματάει τον Ντινιωτάκη, που έβγαινε τετ α τετ με τον Ανδρούτσο

58’ Κίτρινη στον Ντινιωτάκη

62’ Σέντρα του Γενιτσαρίδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Τζάθα, εύκολα θα μπλοκάρει ο Ανδρούτσος

64’ Κίτρινη στον Κραγιόπουλο

66’ Ο Μέτσε εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά σεντράροντας στην περιοχή, την κεφαλιά πήρε ο Καρτσαμπάς με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να απομακρύνεται

67’ Κεφαλιά «ψαράκι» του Τζάθα, σε σέντρα του Μέτσε, έβγαλε ο Ανδρούτσος

68’ Κόρνερ του Μέτσε, κεφαλιά του Τζιώρα, μπλοκάρει ο Ανδρούτσος

70’ Σουτ του Τζιώρα μέσα από την μεγάλη περιοχή, άουτ η μπάλα

71’ Συρτή σέντρα σουτ του Ντινιωτάκη, με τακουνάκι θα επιχειρήσει να σκοράρει ο Ιορδανίδης, πάνω στη γραμμή θα διώξει ο Β. Νικολόπουλος

75’ Κίτρινη στον Τζάθα

77’ Ο Ντινιωτάκης αφού πέρασε και τον τελευταίο αμυντικό, σε τετ α τετ με τον Ανδρούτσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

82’ Σουτ του Λάιου από την γωνία της περιοχής, μπλοκάρει ο Ανδρούτσος

87’ Συρτή σέντρα του Γενιτσαρίδη από τα δεξιά, ο Αναστασίου θα κοντρολάρει, θα πλασάρει με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ανδρούτσου και στη συνέχεια να απομακρύνεται

88’ Δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

90’ Σέντρα του Τζιώρα, πλασέ του Ντινιωτάκη, άουτ η μπάλα

94’ Λήξη αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Λάιος, Καρτσαμπάς, Κραγιόπουλος, Γενιτσαρίδης, Μέτσε (74’ Αναστασίου), Ντόλγκι, Μπάιριτς (59’ Τζάθας), Ιορδανίδης (88’ Αλ. Καρτσαμπάς), Ντινιωτάκης (91’ Ματθαίου), Τζιώρας

Αναπληρωματικοί: Ζιώγας, Τζάθας, Αναστασίου, Τζήμας, Καρτσαμπάς Αλ., Ματθαίου, Κοντοές

Οπούντιος Μαρτίνου: Ανδρούτσος, Χρυσαφόπουλος, Νικολόπουλος Β., Σιδέρης, Νικολόπουλος Θ. (46’ Τσιόφλιος), Μητσόπουλος, Αγγελόπουλος, Νούλας, Παπανικολάου, Πρέντι, Ντούνης

Αναπληρωματικοί: Τσόφλιος, Πύλλιας, Κωτσαλάς, Παπαδήμος, Ξεζώνοτος, Μουστάκας, Γκογκομήτρος