Σε τροχιά ανόδου ο ΟΦΗ, 3-0 τη Βέροια! (video)

«Πάρτι» μπροστά σε 5.000 και πλέον οπαδούς του στο «Θ. Βαρδιονογιάννης» έκανε ο ΟΦΗ!

Αν και για 40 λεπτά η σκληροτράχηλη Βέροια ζόριζε τους Κρητικούς, από το γκολ του Κουτσιανικούλη, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, και έπειτα, όλα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, που επικράτησε, τελικά, 3-0 και, έστω και προσωρινά, «σκαρφάλωσε» στη 2η θέση της Football League.

Πριν «λύσει τον γόρδιο δεσμό» ο 29χρονος μεσοεπιθετικός, πάντως, οι «ασπρόμαυροι» είχαν προλάβει να σημαδέψουν δύο φορές το δοκάρι του Γιαγκιόζη, αρχικά στο 7′, με φάουλ του Ντίνα και στη συνέχεια με σουτ του Μάνου, στο 34′. Ο τελευταίος, πάντως, δεν αστόχησε στα χασομέρια του α’ μέρους (45’+3′) από τα 11 βήματα (ο Λαζόπουλος έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή, έπειτα από προσπάθεια του Βουό), για το 11ο γκολ του στη σεζόν και το 2-0 της ομάδας του.

Στο ενδιάμεσο (42′), σωστά δεν μέτρησε γκολ της Βέροιας, αφού, πριν ο Μπαστιάνος κάνει το γύρισμα μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα είχε βγει ολόκληρη άουτ.

Στο δεύτερο 45λεπτο, το πέναλτι (και) του Βουό, που κέρδισε αυτήν τη φορά ο Μάνος, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 56′, με τον ΟΦΗ να ανεβαίνει στη 2η θέση, με 36 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Παναχαϊκή, που παίζει την Κυριακή (11/2) με την Αναγέννηση στην Καρδίτσα.

Οι συνθέσεις

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μονιάκης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Μπολάκης, Νάστος, Παπαστεριανός (63′ Μαχαίρας), Κουτσιανικούλης (46′ Κοέλιο), Ντίνας (80′ Αργυρόπουλος), Μάνος, Βουό.

Βέροια (Τερζής): Γιαγκιόζης, Κοζάκης, Καψάλης, Δαμιανάκης, Λαζόπουλος, Μπλέτσας, Λίταινας, Δόρης (15′ Οφέι), Γιαμόα (62′ Μέξης), Μπαστιάνος, Βανκεβάι.