Άνετη και ωραία η Εθνική Γυναικών

Αφήνοντας πίσω την ήττα του Σαββάτου από το Ισραήλ στο Τελ Αβίβ, η Εθνική Γυναικών συνέτριψε 81-59 την Πορτογαλία στη Χαλκίδα και με 3-1 πέρασε στην πρώτη θέση του τετάρτου ομίλου στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019. Η Εβίνα Μάλτση με 20 και η Τζάκι Γέμελος με 16 πόντους ξεχώρισαν για την ελληνική ομάδα. Τα δύο τελευταία ματς των προκριματικών θα γίνουν το Νοέμβριο, απέναντι σε Μ. Βρετανία εκτός (17/11) και Ισραήλ εντός (21/11).

Η Πορτογαλία με πρωταγωνίστρια την Κορέια έβαλε δύσκολα στην Εθνική στα πρώτα 15 λεπτά και ήταν μπροστά στο σκορ (29-30). Όμως με τη Φασούλα και τη Γέμελος να δίνουν πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο μέρος με επί μέρους 17-4 και πήγε στα αποδυτήρια με 46-34. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στους επτά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46-39), ωστόσο ακολούθησε ένα 9-0 με τις Μάλτση και Σωτηρίου να απομακρύνουν ξανά την Εθνική (55-39) που έκλεισε το δεκάλεπτο με 67-48. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στη συνέχεια, με τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά να μην αντιμετωπίζουν καμία δυσκολία και να φτάνουν εύκολα στο 81-59.

Δεκάλεπτα: 25-23, 46-34, 67-48, 81-59.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Χατζηνικολάου 3 (6 ριμπ.), Φασούλα 11 (6 ριμπ.), Γέμελος 16, Καλτσίδου 10, Κοσμά 2, Λύμουρα, Μάλτση 20 (6 ασίστ), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 8 (5 ριμπ.), Σπανού 5 (5 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 4, Σταμάτη.