Με μέταλλο νικητή, τα δίνει όλα για την παραμονή του

Μεγάλη νίκη στην παράταση με σκορ 72-71 (κ.α 64-64) σημείωσε ο Ολυμπιακός Β. στο ΕΑΚ του Βόλου επί των Εσπερίδων για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 γυναικών. Έτσι, η βολιώτικη ομάδα παρέμεινε «ζωντανή» στο μεγάλο αγώνα που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία, αφού σε περίπτωση που στα πλέι-άουτ κληθεί να παίξει με την Αθηναϊκή ομάδα θα έχουν από μία νίκη (στο πρώτο ματς είχε ηττηθεί στην Αθήνα με διαφορά 10 πόντων) στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Το ματς αντεδείκνυτο για …καρδιακούς. Είχε πάθος, δύναμη, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και όμορφο θέαμα. Ο Ολυμπιακός που έχανε στο ημίχρονο με 45-53 και στο 30’ με 31-36, στην κανονική διάρκεια του αγώνα ισοφάρισε σε 64-64 με εύστοχες βολές της Ταντουρόφσκα, ενώ στην παράταση με οκτώ εύστοχες βολές της Αμερικανίδας Άντριους πέρασε μπροστά για να τον φτάσουν και πάλι στον πόντο οι Εσπερίδες. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 35′ οι Εσπερίδες ξέφυγαν με 50-62. Όμως, οι Βολιώτισσες απάντησαν άμεσα και με δυο τρίποντα των Ταντουρόφσκα και Σουλτάνη έφεραν και πάλι την ισορροπία στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες έκαναν στα 2’’7 και το τελευταίο σουτ της αναμέτρησης, όταν και αστόχησε η Μούρερ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτριών του Ολυμπιακού Βόλου και των φιλάθλων που τις αποθέωσαν στις κερκίδες.

Η βολιώτικη ομάδα απέδειξε πως διαθέτει τεράστια ψυχικά αποθέματα, μέταλλο νικητή και πως θα παλέψει μέχρι και τον τελευταίο λεπτό των πλέι-άουτ για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού γυναικείου μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός Β. είχε 23/28 βολές ποσοστό 88%, 14/45 δίποντα, ποσοστό 31%, 7/17 τρίποντα πσοστό 41% και 41 ριμπάουντ.

Οι Ταντουρόφσκα, Άντριους και Ουίλιαμς περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων, ενώ ουσιαστική ήταν η συμβολή της Εύης Κυριατζίδου στη νίκη με οκτώ πόντους και άριστη στατιστική (2/2 τρίποντα, 2/2 βολές σε πολύ καθοριστικά σημεία).