Δύσκολα η Εθνική, 75-70 τη Μ. Βρετανία

Με τον Βασιλόπουλο να «κόβει» και τον Μπουρούση να «ράβει» στο τέλος η Εθνική ομάδα μπάσκετ ανδρών κατάφερε με τα χίλια ζόρια να κάμψει την αντίσταση της Μεγάλης Βρετανίας με 75-70 και να κλείσει αήττητη (4/4) και το δεύτερο «παράθυρο» των Προκριματικών

Η εμπειρία, ο οίστρος και τα ηγετικά χαρακτηριστικά του μπαρουτοκαπνισμένου Γιάννη Μπουρούση ήταν αρκετά για να σπρώξουν την Εθνική στη νίκη με 75-70 και στη διατήρηση του αήττητου με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς! Πλέον με το απόλυτο 4/4 η Εθνική μας περιμένει το τρίτο «παράθυρο» της FIBA τον ερχόμενο Ιούνιο και τα δύσκολα εκτός έδρας ματς με Εσθονία και Ισραήλ με φόντο το 6/6 και το καλύτερο δυνατό ρεκόρ στην επόμενη φάση.

Εκτός του Μπουρούση, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους στο τέλος ήταν εκείνος που «σφράγισε» τη νίκη της Ελλάδας, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος συνέχισε το σερί των πολύ καλών του εμφανίσεων. Ουσιαστικά ήταν εκείνος που κράτησε την Εθνική μέσα στο παιχνίδι όταν η Μεγάλη Βρετανία έλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η ευστοχία του Γιάννη Αθηναίου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν τον έλεγχο του ματς στην τρίτη περίοδο.

Η Εθνική παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και ακόμα περισσότερο στην τελευταία περίοδο και δη στην άμυνα. Μπορεί στην επίθεση να είχε βρει τον… μπελά της από τα συνεχόμενα zone press της Μεγάλης Βρετανίας αλλά οι μόλις 24 πόντοι που δέχθηκε σε αυτό το διάστημα (σ.σ. από 12 σε κάθε δεκάλεπτο) και το συνολικό επιμέρους 35-24 ήταν εκείνα που την οδήγησαν στην τελική επικράτηση.

Βέβαια στο πρώτο ημίχρονο είχε αντιμετωπίσει τεράστιο αμυντικό πρόβλημα! Οι 46 πόντοι παθητικό αποτυπώνουν από μόνοι τους την εικόνα του αγώνα, με τους Βρετανούς να έχουν στο πρώτο μισό του ματς 62,5% στα σουτ εντός παιδιάς. Όπερ και σημαίνει 17/24 δίποντα (70,8%!) και 3/8 τρίποντα (37,5%). Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στα αργά πόδια του Μπουρούση και του Μαυροειδή με αποτέλεσμα να «τελειώσουν» πολλές φάσεις στο pick n roll και να εκμεταλλευτούν τις κάκιστες επιστροφές της Εθνικής.

Οι Κλαρκ (11π., 6ρ.) και Οκερέαφορ (9π., 4ασ.) ήταν εκείνοι που είχαν κάνει την μεγαλύτερη ζημιά για την ελληνική ομάδα σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού, όντας οι κύριοι εκφραστές για το σταθερό προβάδισμα της Μεγάλης Βρετανίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι κατάφερε να στείλει την διαφορά στους 8 πόντους (27-35) και παρά το come back της Ελλάδας με την ισοφάριση του σκορ (39-39) χάρη σε ένα επιμέρους 12-4, η Μεγάλη Βρετανία… επέστρεψε!

Με ένα γρήγορο 7-0 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου κατάφερε να κλείσει τι δεύτερο δεκάλεπτο στο +7 (46-39). Από την Εθνική μας, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος συνέχισε με την ίδια… φόρα του αγώνα με τη Εσθονία, αφού είχε στο πρώτο ημίχρονο 12 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/2 βολές και 3 ριμπάουντ! Ο Αντώνης Κόνιαρης με την σειρά του είχε ισορροπήσει το παιχνίδι της Ελλάδας, όντας ο καλύτερος «οργανωτής» της Εθνικής, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τους συμπαίκτες του με 6 πόντους και 4 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-46, 56-58, 75-70

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 12 (1/2 τρίποντα, 11/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπουρούσης 15 (5/10 δίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκίκας 2, Κατσίβελης 2, Κόνιαρης 4, Λαρεντζάκης 3, Μαργαρίτης 12 (1), Μαυροειδής 2, Σάκοτα 3 (1), Βασιλόπουλος 15 (6/9 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Λορένθο): Ατσάρα 5 (1) , Μπόατενγκ 2 , Κλαρκ 16 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τζόνσον 1, Λόρενς, Μάρεϊ 9 (1), Νέλσον 12 (2), Οκερέαφορ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ολασένι 11 (10 ριμπάουντ), Φίλιπ 4 , Σόντερς 1.