Μεγάλη νίκη των κορασίδων του Ολυμπιακού Β. στα πλέι-οφ

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, η ομάδα μπάσκετ κορασίδων του Ολυμπιακού Βόλου, επικράτησε στα πλέι-οφ του πανθεσσαλικού πρωταθλήματος της ομάδας του Σπάρτακου Λάρισας με 51-47 στο κλειστό γυμναστήριο του Αρμενίου.

Οι νεαρές «ερυθρόλευκες», αν και αιφνιδιάστηκαν από τις αντιπάλους τους και βρέθηκαν να χάνουν στο 10’ με 19-13, στη συνέχεια κάνοντας ένα εξαιρετικό β’ δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 8-19), όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 32-27 και στο 30’ με 42-38.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Σπάρτακος επωφελούμενος την αποβολή της Μοδέα με πέντε φάουλ (αγωνίστηκε μόλις 17’, αφού φορτώθηκε από πολύ νωρίς με φάουλ) ισοφάρισε στο 35’ σε 46-46. Ο Ολυμπιακός, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά έφτασε στην επιτυχία.

Το ερχομενο Σάββατο, η βολιώτικη ομάδα θ’ αντιμετωπίσει στη Λάρισα στον δεύτερο αγώνα των πλέι-οφ τους Τιτανες Παλαμά.

Δεκάλεπτα:19-13, 27-32, 38-42, 47-51

Διαιτητές: Παργιανόπουλος – Βόντσα

Σπάρτακος Λάρισας : (Καλέτσιος) Αναστασιάδη , Παράσχη 6, Ακριβούλη , Φλώρου 2, Νταϊάκη 3, Μπατζογιάννη 18, Τσιούρβα 13, Καλέτσιου 2, Αγριόγηδου , Ευαγγελοπούλου 3.

Ολυμπιακός Β.: (Παπαθανασίου-Ράμμου): Τζανετοπούλου 9, Ζαρμπούνη 5(1), Χαβδούλα , Στάθη Φ. , Κανελλοπούλου 20, Λιόλιου 6, Γκέτσιου , Στάθη Ι. , Σιουμουρέκη , Παρασχάκη 1, Μοδέα 10, Γκρίνια.