Με Φλίγκο ο Αλμυρός 1-0 τη Νίκη Βόλου

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο μαγνησιώτικο ντέρμπι με τη Νίκη Βόλου, καθώς με γκολ του Φλίγκου στο 71’ κέρδισε με σκορ 1-0 κι έπιασε τους «Βολιώτες» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σ’ ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιχνίδι, ο Αλμυρός εκμεταλλεύτηκε τη μία από τις ελάχιστες στιγμές που δημιούργησε και υποχρέωσε τη Νίκη σε ήττα μετά από έντεκα αγωνιστικές κι έναν ολόκληρο γύρο. Μάλιστα, η τελευταία ήττα για το συγκρότημα των Μπούις – Ξηροφώτου ήταν πάλι από την ομάδα του Αλμυρού, στο Πανθεσσαλικό με τέρμα που είχε σημειώσει ο Κιπτίου

4-2-3-1 ο Γ.Σ. Αλμυρού

Ο Άγγελος Σταυράκης επιλέχθηκε από τον Κώστα Σταματίου στον «άσσο», την αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Μπαρούτας, Κόκκας, Στουρνάρας και Καψιώτης, Σαββίδης και Αλεξανδρής σε ρόλο αμυντικών χαφ, Σκοπελίτης, Κιπτίου και Κοντοβάς στη μεσαία γραμμή και ο Φλίγκος μοναδική επιθετική αιχμή

Με την 11αδα της …Νίκης επί του Ολυμπιακού

Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τη σύνθεση του προηγούμενου αγώνα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου παρατάχθηκε η Νίκη κόντρα στον Γ.Σ. Αλμυρού. Ο Θεολόγης υπερασπίστηκε την εστία, Λάιος, Καρτσαμπάς, Κραγιόπουλος και Γενιτσαρίδης αποτέλεσαν την αμυντική γραμμή, Μέτσε και Ντόλγκι στον άξονα,  Ντινιωτάκη, Ιορδανίδη και Μπάιριτς μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Χρήστο Τζιώρα στην κορυφή της επίθεσης

Το φιλμ του αγώνα

Έμφαση στις άμυνες στο πρώτο μέρος

Σ’ ένα κακό από πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, η Νίκη ήταν αυτή που δημιούργησε την κλασική ευκαιρία και θα μπορούσε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα στο 37’ ο Ιορδανίδης σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Σταυράκη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Οι φάσεις του 1ου ημιχρόνου

1’ Έναρξη του αγώνα

3’ Ο Μπάιριτς ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, θα κοπεί σε κόρνερ πριν σουτάρει προς την εστία του Σταυράκη

7’ Κόρνερ του Κιπτίου από τα αριστερά, δεν θα πιάσει γεμάτα την κεφαλιά ο Στουρνάρας με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία του Θεολόγη

8’ Κίτρινη στον Φλίγκο (για διαμαρτυρία)

13’ Ο Φλίγκος έβγαλε μέσα αριστερά τον Κοντοβά, ο μέσος του Αλμυρού σούταρε δυνατά με τον Θεολόγη να αποκρούει με υπερένταση

28’ Ο Ιορδανίδης από το ημικύκλιο της περιοχής θα σουτάρει με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σταυράκη

31’ Σουτ του Ντόλγκι από το ύψος της περιοχής του Αλμυρού και προς τα αριστερά, άουτ η μπάλα

37’ Ο Ιορδανίδης θα σουτάρει από το ύψος του πέναλτι με τον Σταυράκη να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να σώζει

45’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Με γκολ του Φλίγκου τη νίκη ο Αλμυρός

Στην επανάληψη η Νίκη ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, χωρίς όμως να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στα καρέ των γηπεδούχων. Το ματς κρίθηκε σε μία φάση, απ’ αυτές που αποτελούν σημείο αναφοράς του φετινού Αλμυρού. Ο Κιπτίου στο 71’ εκτέλεσε το φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή της Νίκης, ο Φλίγκος βρέθηκε στη σωστή θέση κάνοντας το 1-0, ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των παικτών της Νίκης να ανατρέψουν την κατάσταση.

Οι φάσεις του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

55’ Σέντρα σουτ του Κοντοβά, ψηλά άουτ η μπάλα

58’ Ο Μέτσε γέμισε με σέντρα από στημένη μπάλα, την κεφαλιά πήρε ο Τζιώρας, με τον Σταυράκη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και διώχνει σε κόρνερ. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους.

65’ Συρτή σέντρα του Μπάιριτς, θα διώξει σωτήρια ο Αλεξανδρής, πριν η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Ιορδανίδη που περίμενε στο πέναλτι

70’ Τσουρής στη θέση του Σκοπελίτη για τον Αλμυρό

71’ Γκολ για τον Αλμυρό. Ο Κιπτίου γέμισε με σέντρα από τα δεξιά προς την περιοχή του Θεολόγη, ο Φλίγκος με κεφαλιά θα κάνει το 1-0

72’ Τζάθας αντί του Μπάιριτς

74’ Κίτρινη στον Τσουρή του ΓΣΑ

75’ Αντεπίθεση του Αλμυρού, ο Φλίγκος θα προσπαθήσει να βρει τον αμαρκάριστο Κοντοβά, λίγο πιο δυνατή η πάσα, δεν θα προλάβει ο επιθετικός του Αλμυρού

76’ Στη θέση του Λάιου ο Αναστασίου για τη Νίκη

76’ Εκτέλεση φάουλ του Κιπτίου, ασταθής απόκρουση του Θεολόγη, ο Σαββίδης θα πάρει το ριμπάουντ όμως θα υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ

78’ Κοντοές αντί του Κραγιόπουλου για τη Νίκη

78’ Θωμαΐδης αντί του Κοντοβά για τον Αλμυρό

82’ Εκτέλεση φάουλ του Ντόλγκι, η μπάλα θα κοντράρει και θα καταλήξει σε κόρνερ

85’ Βουρδάκης στη θέση του Γενιτσαρίδη για τη Νίκη

88’ Κατζούλης αντί του Κιπτίου για τον Αλμυρό

91’ Δυνατό σουτ του Ντινιωτάκη, δίπλα από το δεξί «Γ» του Σταυράκη η μπάλα

94’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Γ.Σ. Αλμυρού: Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας, Κόκκας, Σαββίδης, Αλεξανδρής, Κιπτίου (88’ Κατζούλης), Στουρνάρας, Φλίγκος, Σκοπελίτης (70’ Τσουρής), Κοντοβάς (78’ Θωμαΐδης)

Στον πάγκο: Τσομπανόπουλος, Τσουρής, Κατζούλης, Κρανάς, Θωμαΐδης, Μπιρμπίλης, Αράπης

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (85’ Βουρδάκης), Λάιος (76’ Αναστασίου), Καρτσαμπάς, Κραγιόπουλος (78’ Κοντοές), Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης, Μπάιριτς (72’ Τζάθας), Ντινιωτάκης, Τζιώρας

Στον πάγκο: Τζήμας, Βέργος, Κοντοές, Βουρδάκης, Τζάθας, Αναστασίου, Τζιώρας