Στον τελικό του Challenge Cup οι “ερυθρόλευκες”

Παρά τις δυσκολίες του πρώτου ματς στο κλειστό του Ρέντη (3-2 σετ), οι ερυθρόλευκες μετέτρεψαν σε περίπατο τη ρεβάνς με την Κράσνονταρ, επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ και πανηγύρισαν τεράστια πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup.

Το τρόπαιο θα διεκδικήσει σε διπλό τελικό κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Ναντ-Μπούρσα, με τη δεύτερη να έχει το προβάδισμα μετά τη νίκη της με 3-0 σετ στο πρώτο ματς. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί στις 4/4 στο κλειστό του Ρέντη, ενώ ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 11/4.

Στο σημερινό ματς, μόνο το πρώτο σετ θύμισε τον χαρακτήρα ντέρμπι που είχε το πρώτο ματς. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά με τις Ρωσίδες να ξεφεύγουν μόνο στο 8-4. Ένα σερί έξι πόντων, με την Πολ στο σερβίς έδωσε το προβάδισμα (9-11)στον Ολυμπιακό, με τις γηπεδούχους να καταφέρνουν μόνο να ισοφαρίσουν στο 12-12.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε από κει και πέρα τον έλεγχο, και με τη διαφορά να σταθεροποιείται υπέρ του έκανε το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως, σε μπλοκ και επίθεση κάνοντας με μεγάλη ευκαιρία το 2-0, ενώ το τρίτο σετ μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν μέχρι και στο +11 (10-21).

Τα σετ: 20-25, 15-25, 13-25