Αυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός στη Μάλαγα!

Ένα ματς δώρο στη Μάλαγα έκανε ο Ολυμπιακός στην Ανδαλουσία.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 87-85 από τους Ισπανούς στην παράταση (κ.δ. 74-74), σε ένα παιχνίδι που κατάφεραν να επιστρέψουν από το -16 (21′, 49-33), προηγήθηκαν με 7 (67-74) τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωσή του 40λέπτου, αλλά έκτοτε έμειναν χωρίς πόντο και… κατάφεραν μέχρι και να χάσουν την μπάλα σε επαναφορά από ένα τυπικό zone-press των γηπεδούχων.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός με όπλο του την περιφέρεια προηγήθηκε με 76-80, 79-82 και 82-85, αλλά κάθε φορά που έπαιρνε κεφάλι στο σκορ, ο Ντίαθ και δύο φορές ο Βαζίνσκι απαντούσαν από τα 6.75 με αποτέλεσμα να υπάρχει απόλυτη ισορροπία (85-85) μέχρι την τελευταία επίθεση. Εκεί, οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν αμαρκάριστο σουτ στον Όγκουστιν που με δίποντο στα 2,5” «εκτέλεσε» την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παίρνοντας τη νίκη με 87-85.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης (15π., 8 ασίστ), Μιλουτίνοφ σε άμυνα και επίθεση (10π. 12 ριμπάουντ) και Μάντζαρης (11π., 3/4 τρίποντα), ενώ ο Παπαπέτρου ντύθηκε μοιραίος παίρνοντας την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης της ομάδας του, που αποδείχθηκε κακή επιλογή.

Ο Νέντοβιτς βγήκε μπροστά στα δύσκολα για τους γηπεδούχους (17π.), ο Όγκουστιν ακολούθησε (12π., 8 ριμπάουντ), έχοντας και το νικητήριο σουτ στο τέλος, ενώ καθοριστικός με δύο τρίποντα και ο Βαζίνσκι (10π., 5 ριμπάουντ).

Σε σόου του Βασίλη Σπανούλη εξελίχθηκε η πρώτη περίοδος από πλευράς Ολυμπιακού, καθώς ο αρχηγός άρχισε με… κέφια, σκοράροντας και μοιράζοντας το παιχνίδι όπως και όταν εκείνος το ήθελε. Με αυτό τον τρόπο και με τον Μιλουτίνοφ να γίνεται αποδέκτης των πασών του «Kill-Bill», ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 11-6, με τον Νέντοβιτς όμως να απαντά και να παίρνει… φωτιά. Με 8 συνεχόμενους πόντους του Σέρβου το 6-11 έγινε 14-13, αλλά οι επιθετικές λύσεις των «ερυθρόλευκων» ήταν περισσότερες και εξακολούθησαν να διατηρούν το προβάδισμα (14-19) με καλάθια του Παπαπέτρου και του Σπανούλη. Με τρίποντο του Μάντζαρη από την ιστορική ασίστ του Σπανούλη έγινε το 17-22, αλλά με buzzer-beater του Σουάρεθ (20-22), η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να παίρνουν ψυχολογία.

Κάποια στιγμή έπρεπε να πάει ανάσες ο Σπανούλης και τότε άρχισαν τα επιθετικά προβλήματα για τον Ολυμπιακό, ενώ με την ταυτόχρονη απουσία του Μιλουτίνοφ, ο δρόμος για τη ρακέτα έμοιαζε πολλές φορές με αφύλαχτη διάβαση. Με καλάθι του Όγκουστιν, η Μάλαγα πήρε έπειτα από ώρα το προβάδισμα (25-24) και με την αγωνιστική άνοδο του ΜακΚάλουμ το πρόβλημα για τους Πειραιώτες έγινε ακόμα μεγαλύτερο (29-24). Ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς έδωσε μια ανάσα (29-27), αλλά οι Ισπανοί είχαν βρει ρυθμό και χτυπούσαν την ομάδα του Σφαιρόπουλου στο ζωγραφιστό είτε με τον Όκουο, είτε με τον Μπρουκς (39-31). Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου ο Ολυμπιακός συνέχιζε να μην βρίσκει επιθετικές λύσεις, τη στιγμή που η Μάλαγα πήγαινε στις βολές από αχρείαστα φάουλ των «ερυθρολεύκων» και ο ΜακΚάλουμ τα έβαζε από παντού (47-33).

Με το… καλημέρα στην 3η περίοδο, η Μάλαγα πήγε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+16, 49-33) με ένα καλάθι του Όγκουστιν, αλλά σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός άρχισε να πραγματοποιεί μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του τη φετινή περίοδο, ειδικότερα σε εκτός έδρας ματς, εκεί που έχει παρουσιάσει πολλές ανορθογραφίες. Με εκπληκτική άμυνα, στην οποία διακρίθηκαν οι Τιλί, Μάντζαρης και Μιλουτίνοφ και τον Σπανούλη να συνεχίζει την εκπληκτική του εμφάνιση σε σκορ και δημιουργία, οι φιλοξενούμενοι έριξαν γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, χάρη στο τρίποντο του Παπαπέτρου (51-42), ενώ με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάντζαρη, η διαφορά έφτασε στους 4 (51-47). Το καταπληκτικό σερί του Ολυμπιακού με ηγέτη τον Σπανούλη συνεχίστηκε, καθώς ο Λαρισαίος με καλάθι στον αιφνιδιασμό (51-51) και με τρίποντο πάνω σε άμυνα (51-54) έφερε τούμπα το ματς ενώ ο ΜακΛίν με κάρφωμα (51-56) έδωσε και αέρα στους «ερυθρόλευκους». Τελικά, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 56-54.

inner

Στην 4η περίοδο, έστω όχι και με την ίδια ευκολία της 3ης, ο Ολυμπιακός έβρισκε επιθετικές λύσεις, με τον Στρέλνιεκς (56-61) να εκτελεί από τα 6.75 και στη συνέχεια να παίρνει τη σειρά του ο Ρόμπερτς (61-66). Ο Όγκουστιν στην άλλη πλευρά του παρκέ κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο στα 4’30’’ πριν από τη λήξη, φάνηκε η πλάστιγγα να γέρνει εντελώς υπέρ του Ολυμπιακού με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Ουίλτζερ από τα 7,5 μέτρα (63-69), ενώ τη χαριστική βολή θα έλεγε κανείς ότι την έδωσε ο Ρόμπερτς με τρίποντο, τρία λεπτά πριν από τη λήξη (67-74). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός κοιμήθηκε. Θεωρώντας –προφανώς- ότι το ματς έχει τελειώσει, έκανε συνεχόμενα λάθη σε άμυνα και επίθεση, χαρίζοντας εύκολους πόντους και μάλιστα ένα 1’20’’ πριν από τη λήξη ο Τιλί έχασε την μπάλα από τα χέρια του στην επαναφορά (άγνωστο τόσο γιατί ο Γάλλος πήγε να πάρει την μπάλα από την επαναφορά, όσο και γιατί δεν κλήθηκε ένα τάιμ-άουτ) και ο Νέντοβιτς με λέι-απ έφερε πλήρη ισορροπία (74-74). Στον υπολειπόμενο χρόνο, Σπανούλης και Νέντοβιτς αστόχησαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο Ολυμπιακός είχε πολλές ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Άρχισε το πεντάλεπτο με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μάντζαρη και Τιλί (76-80), ωστόσο ο Ντίαθ έφερε το ματς στο -1 (79-80). Με δύο βολές του Μιλουτίνοφ (79-82), οι Πειραιώτες πήραν εκ νέου το +3, με τον Βαζίνσκι να ισοφαρίσει δις (82-82, 85-85), αφού μεσολάβησε τρίποντο του Παπαπέτρου. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Έλληνας φόργουορντ πήρε μια τραβηγμένη προσπάθεια και στη συνέχεια ο Όγκουστιν από μέση απόσταση έκανε το 87-85, σοκάροντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.