Χάλκινος πρωταθλητής ο ΟΕΑ/ΝΑΒ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Με μεγάλες μάχες σε όλα τα αγωνίσματα ολοκληρώθηκε  η Α΄ Φάση του 84ου Πανελληνίου πρωταθλήματος Κωπηλασίας στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά από τις 12 μέχρι τις 15 Απριλίου με την συμμετοχή 400 και πλέον αθλητών κι αθλητριών από 26 σωματεία όλης της Ελλάδας.

Ο.Ο.Ε.Α.& Ν.Α.Β. συμμετείχε με 45 αθλητές και αθλήτριες που και τις 4 ημέρες των αγώνων υπερέβαλαν εαυτούς και με τις επιδόσεις τους έκαναν υπερήφανους όλους και τους προπονητές τους Σάμιο Συμεών , Τασιού Σοφία , Τσόγκα Όλγα που είδαν ότι οι κόποι των προπονήσεων δεν πήγαν χαμένοι και απέδωσαν τα μέγιστα.

Στη συνολική κατάταξη  της Α΄ Φάσης, ο Ο.Ε.Α. & Ν.Α.Β. κατέλαβε την 3η  θέση τόσο  στα  μετάλλια,  κατακτώντας 4 Χρυσά, 8 Αργυρά και 2 Χάλκινα, όσο και στην βαθμολογία  με 188 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο Ο.Ε.Α. & Ν.Α.Β. για άλλη μια φορά με τις επιτυχίες αυτές απέδειξε ότι διατηρεί το  υψηλό επίπεδο των αθλητών και της προπονητικής, αφού περισσότεροι από  40 αθλητές γεύτηκαν την χαρά της διάκρισης, των μεταλλίων και της συμμετοχής σε 24 αγωνίσματα, ανεβάζοντας τον πήχη ακόμη υψηλότερα για την Βολιώτικη Κωπηλασία στον Πανελλήνιο Υγρό Στίβο.

Αναλυτικά η κατάταξη των Ομίλων που συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα έχει ως εξής :

84ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ
ΑΝΔΡΩΝ – ΕΦΗΒΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ – ΕΛ.ΒΑΡΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΕΛ.ΒΑΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΑΝΔΡΩΝ
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ν.Ο.Θ. Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης 315,0
  2. Ν.Ο.Ι. Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων 229,0
  3. Ο.Ε.Α. & Ν.Α.ΒΟΛΟΥ 188,0
  4. Ε.Ν.Ο.Α. Ελληνικός Ναυτικός Όμιλος Αιγυπτιωτών 180,0
  5. Ν.Ο.ΜΑΥΡ Ναυτικός Όμιλος Μαυροχωρίου “ΟΙ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ” 132,0

κ.λ.π. ακολουθούν 21 Όμιλοι

ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΜΙΛΩΝ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

  1. Ναυτικός Ομιλος Θεσσαλονίκης 10χρ. – 9αργ. – 6χαλκ.
  2. Ελληνικός Ναυτικός Όμιλος Αιγυπτιωτών 10χρ.- 3αργ.- 2χαλκ
  3. Ο.Ε.Α. & Ν.Α.Βόλου 4χρ. – 8αργ. – 2χαλκ
  4. Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων 4χρ. – 4αργ. – 8χαλκ.
  5. Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Καλαμαριάς 3χρ. – 1αργ. – 1χαλκ.
  6. Όμιλος Φίλων Θαλάσσης 2χρ. – 0αργ. – 2χαλκ.
  7. κ.λ.π ακολουθούν 20 Όμιλοι

Τα μετάλλια και οι θέσεις κατάταξης των αθλητών του Ο.Ε.Α.&Ν.Α.Β. έχουν ως εξής:

Χρυσά μετάλλια
Διπλό σκιφ (2Χ) Εφήβων: Μπαρούτας Βασίλης και Σχιζοδήμος Γρηγόρης
Τετραπλό σκιφ (4Χ) Νεανίδων: Μπιτζιλαίου Ιωάννα, Καλανδαρίδη Αναστασία, Αγιώτη Ελένη, Δεμελή Ευαγγελία.
Διπλό σκιφ (2Χ) Ανδρών -23: Δεμελής Νίκος και Καλανδαρίδης Γιάννης
Τετράκωπος άνευ πηδ.(4-)Νεανίδων: Δεμελή Ευαγγελία, Βαρελοπούλου Ειρήνη, Γιάννου Άσπα, Καλανδαρίδη Αναστασία.

Αργυρά Μετάλλια
Τετραπλό σκιφ (4χ) Εφήβων: Μπαρούτας Βασίλης, Σχιζοδήμος Γρηγόρης, Ζωγράφος Δημήτρης, Καπουρτίδης Δημήτρης
Οκτάκωπος Εφήβων: Μπαρούτας Βασίλης, Σχιζοδήμος Γρηγόρης, Ζωγράφος Δημήτρης, Καπουρτίδης Δημήτρης, Μυρίντζος Χαράλαμπος, Σώτης Γεώργιος, Ψαράς Κων/νος, Ναούμ Παύλος.
Διπλό σκιφ (2Χ) Νεανίδων: Αγιώτη Ελένη, Μπιτζιλαίου Ιωάννα
Τετράκωπος με πηδ.(4+) Ανδρών: Καλανδαρίδης Γιάννης, Κουκουτής Βασίλης, Μπαρούτας Βασίλης, Δεμελής Νίκος
Δίκωπος με πηδ.(4+) Ανδρών: Καλανδαρίδης Γιάννης, Κουκουτής Βασίλης
Τετραπλό σκιφ (4Χ) Γυναικών: Μπιτζιλαίου Ιωάννα, Καλανδαρίδη Αναστασία. Αγιώτη Ελένη, Δεμελή Ευαγγελία,
Οκτάκωπος Γυναικών: Μπιτζιλαίου Ιωάννα, Βαρελοπούλου Ελένη, Καλανδαρίδη Αναστασία. Αγιώτη Ελένη, Δεμελή Ευαγγελία, Γιάννου Άσπα, Τσόγκα Όλγα, Μιχαήλ Αικατερίνη-Ηλιάνα
Τετραπλό σκιφ (4Χ) Ανδρών: Δεμελής Νίκος, Καλανδαρίδης Γιάννης, Κουκουτής Βασίλης, Σχιζοδήμος Γρηγόρης

Χάλκινα μετάλλια
Τετράκωπος με πηδ.(4+) Εφήβων: Καπουρτίδης Δημήτρης, Ζωγράφος Δημήτρης, Μυρίντζος Χαράλαμπος, Σώτης Γεώργιος
Τετραπλό σκιφ (4Χ) Ελ.Βαρών Ανδρών: Τσίρτογλου Γιώργος, Αργύρης Μάριος, Ξαφογιάννης Απόστολος, Βαλσάμης Νίκος

5η Θέση:
Τετράκωπος άνευ πηδ.(4-) Εφήβων: Ξαφογιάννης Απόστολος, Πρωτοψάλτης Παναγιώτης, Γλιάτης Δημήτρης, Οικονόμου Σταύρος
Διπλό σκιφ (2Χ) Γυναικών -23: Μιχαήλ Αικατερίνη-Ηλιάνα και Ματιού Ελισάβετ
Τετράκωπος άνευ πηδ.(4-) Ελ.Βαρών Ανδρών: Πρωτοψάλτης Παναγιώτης, Γλιάτης Δημήτρης, Γιάνναρος Χρήστος, Οικονόμου Σταύρος

7η Θέση:
Σκιφ (1Χ) Ανδρών -23: Αθανασίου Λάμπρος
Τετραπλό σκιφ (4χ) Νεανίδων-2ο πλήρωμα :Σαμίου Αποστολία, Αραμπατζή Αγγελική, Ευθυμιοπούλου Ανδρονίκη, Βαρελοπούλου Ελένη.
Οκτάκωπος Ανδρών: Καπουρτίδης Δημήτρης, Ζωγράφος Δημήτρης, Μυρίντζος Χαράλαμπος, Αθανασίου Λάμπρος, Σάμιος Βασίλης, Τσαμασιώτης Χρήστος, Βαλσάμης Αντώνης, Ναούμ Παύλος.

8η θέση
Σκιφ (1Χ) Εφήβων: Αγαπητός Παναγιώτης
Σκιφ (1Χ) Ανδρών -23  -2ο πλήρωμα: Τσαμασιώτης Χρήστος

11η Θέση:
Τετραπλό σκιφ (4χ) Εφήβων-2ο πλήρωμα: Αδάμ Γιάννης, Αγαπητός Γιάννης, Διαμαντάκος Δημήτρης-Μιχαήλ, Γιάνναρος Χρήστος
Πηδαλιούχος στις κατηγορίες Εφήβων κ Ανδρών ήταν ο αθλητής Καραρρήγας Θεόδωρος και πηδαλιούχος στις κατηγορίες Νεανίδων Γυναικών ήταν η αθλήτρια Βαλσάμη Αθανασία-Μαρία
Στους αγώνες παραβρέθηκαν εκ μέρους της Διοίκησης του Ο.Ε.Α.& Ν.Α.Β. ο Πρόεδρος Απόστολος Καζάκης , ο Αντιπρόεδρος Μαλαμούσης Κωνσταντίνος και ο έφορος Περιουσίας Νίκος Καλανδαρίδης.
Επίσης παραβρέθηκαν, ο πρώην Αντιπρόεδρος του Ο.Ε.Α.&Ν.Α.Β. Μανώλης Βαρδαλής , ο πρώην έφορος Κωπηλασίας Φώτης Πετικόπουλος, οι οποίοι στο τέλος των αγώνων συνεχάρησαν τους αθλητές, αθλήτριες και τους προπονητές του Ο.Ε.Α.& Ν.Α.Β. για την μεγάλη τους αυτή επιτυχία που χάρηκαν όλοι οι Βολιώτες φίλοι του αθλήματος της Κωπηλασίας.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ο.Ε.Α.& Ν.Α.Β. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες, τους προπονητές Σάμιο Συμεών, Τασιού Σοφία, Τσόγκα Όλγα  που για μία ακόμη φορά ανέδειξαν τον Ο.Ε.Α.& Ν.Α.Β. στα υψηλότερα σκαλοπάτια της Ελληνικής Κωπηλασίας όπως επίσης και τους γονείς των αθλητών που συμβάλουν τα μέγιστα.