Βλέπει Α2 η Πρωταθλήτρια Θεσσαλίας Νίκη Βόλου

Πρωταθλήτρια Θεσσαλίας αναδείχθηκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών της Νίκης Βόλου, μετά το νικηφόρο πέρασμά της από την Καρδίτσα όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Απόλλωνα. Για την ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου αρκούσε και η ήττα με διαφορά μικρότερη των 23 πόντων για να πάρει την πρωτιά, όμως οι κυανόλευκες τα έδωσαν όλα στο παρκέ ώστε να τερματίσουν στο πρωτάθλημα αήττητες και όπως δείχνει το τελικό 59-63 τα κατάφεραν και με το παραπάνω. Η κατάκτηση του πρωταθλήματος οδηγεί τα κορίτσια της Νίκης στα play of fανόδου στη Α2 εθνική κατηγορία που θα διεξαχθούν στη Θεσσαλονίκη.

Οι καλαθοσφαιρίστριες του Απόλλωνα προέβαλλαν σθεναρή αντίσταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως η ανωτερότητα και η ψυχραιμία των κοριτσιών του Γιάννη Στεργιόπουλου στα σημεία που ο αντίπαλος πλησίαζε και περνούσε μπροστά στο σκορ, έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στη βολιώτικη ομάδα.

niki

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με ένα ελαφρύ προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 8-12, με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους. Τη δεύτερη περίοδο η Νίκη πάτησε γκάζι στην επίθεση, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί, επιτυχώς, να μείνει εντός του παιχνιδιού κρατώντας τη διαφορά στους έξι πόντους. Οι δύο ομάδες βάδιζαν καλάθι καλάθι, με την Μπράχου να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου στο 33-27 με τρίποντο στην εκπνοή .

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Απόλλωνα μπήκε δυνατά και με πόντους της Λούντζη, της Αζμανίδου και της Μερισιώτη πέρασε μπροστά με 36-35. Η Νίκη είχε «απάντηση» στο κρεσέντο των γηπεδούχων και σημαδεύοντας συνεχώς τις αδερφές Γιαννοπούλου εντός της ρακέτας ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ, που έστω και δύσκολα το διατήρησαν μέχρι το τέλους της περιόδου, με την κόρνα το ταμπλό να δείχνει 46-47.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε όπως και το τρίτο, καθώς τα κορίτσια του Απόλλωνα μπήκαν και πάλι δυνατά στο παιχνίδι, πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 35’ με 53-51, όμως και πάλι η Νίκη είχε την «απάντηση» και με ένα σερί 5-0 έκανε το σκορ 56-60 τρία λεπτά πριν τη λήξη. Το τελικό 59-63 διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή της Κωστούλα και άστοχη προσπάθεια για τρεις πόντους από τις γηπεδούχες.

tablo-niki

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις «Βολιώτισσες» μία αγκαλιά να πανηγυρίζουν τον τίτλο, που κατέκτησαν έχοντας συλλέξει όλα τα ροζ φύλλα αγώνων στα ματς που αγωνίστηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 27-33, 46-47, 59-63

Απόλλων Καρδίτσας (Κ. Ναούμ): Λούντζη 14 (2), Αζμανίδου 14 (2), Μερισιώτη 12, Χαρίση 7, Μήνου 6, Γκρέμου 2, Τσιριμώκου 4, Νικολάου, Κωστοπούλου.

Νίκη Βόλου (Γ. Στεργιόπουλος): Α. Γιαννοπούλου 21, Μυριντζή 2, Παρασχάκη 2, Κωστούλα 11 (2), Δ. Γιαννοπούλου 11 (1), Χαβαλέ 10, Χρήστου 2, Γεροκώστα 1, Μπράχου 3 (1), Ματθαιάκη, Μιχαηλίδου, Κουρδουκούτα.