Χ. Φεράντο: Να έχουμε καθαρό μυαλό στα ματς που ακολουθούν

Στον ΝΠΣ Βόλος σκέφτονται τη συνέχεια των μπαράζ, σύμφωνα με τις δηλώσεις του Χουάν Φεράντο μετά τη νίκη των “κυανέρυθρων” επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου με 1-0. Ο Ισπανός προπονητής δήλωσε: «Δώσαμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην έδρα μας. Ήταν το πρώτο ματς των πλέι οφ. Στο πρώτο ημίχρονο ελέγχαμε εξολοκλήρου το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο κλασικές ευκαιρίες, αλλά το σκορ παρέμεινε 1-0. Τώρα, πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή. Θέλουμε να ξεκινήσουμε με την αποκατάσταση μας και έπειτα να έχουμε καθαρό μυαλό για να προετοιμαστούμε κατάλληλα. Έχουμε ακόμη πέντε παιχνίδια και στο ποδόσφαιρο όλα είναι πιθανά».
Δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη του ΝΠΣ Βόλος, ο τεχνικός του Απόλλωνα Παραλιμνίου, Παύλος Δημητρίου. Αναλυτικότερα: «Αντιμετωπίσαμε μία ποιοτική και εξαιρετική ομάδα. Ο στόχος μας ήταν να περιορίσουμε, όσο γινόταν τα πλεονεκτήματα της και μετά να διεκδικήσουμε κάτι από το παιχνίδι. Στο πρώτο κομμάτι τα καταφέραμε ως ένα βαθμό, αλλά στο δεύτερο κομμάτι, δεν τα πήγαμε και πολύ καλά, γιατί για να πάρεις κάτι από ένα τέτοιο παιχνίδι, χρειάζεται να βάλεις τουλάχιστον ένα γκολ. Ήμασταν κακοί στο επιθετικό τομέα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγαμε καλά. Θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε κάποιες φάσεις, αλλά οι τελικές πάσες δεν ήταν καλές. Στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθήσαμε περισσότερο, αλλά και πάλι στο επιθετικό κομμάτι είχαμε προβλήματα. Νομίζω ότι το παιχνίδι της Τετάρτης μας επηρέασε αρνητικά, αλλά και οι τέσσερις απώλειες που είχαμε από αυτό τον αγώνα. Ο ΝΠΣ Βόλος κέρδισε δίκαια. Έχει μια εξαιρετική ομάδα και πολύ καλούς παίκτες. Τους συγχαίρω και τους εύχομαι καλή συνέχεια».