1η Ιούνη 2014 (επετειακό): “Δεν είναι όνειρο… Δεν είναι ψέμα… Η Νίκη Βόλου ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ 2013-14”

Το goalpost.gr γυρίζει το χρόνο πίσω και σταματά στην 1η Ιούνη όταν η Νίκη Βόλου έζησε μία από τις λαμπρότερες στιγμές της. Διαβάστε το ρεπορτάζ του αγώνα της Νίκης με τον Ηρακλή που επανέφερε τη βολιώτικη ομάδα στη μεγάλη κατηγορία μετά από 48 χρόνια:

Η Νίκη Βόλου πρωταθλήτρια Football League 2013-14. «Όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε» λένε οι περισσότεροι φίλοι της Νίκης Βόλου, καθώς είναι αδύνατο να πιστέψουν πως η λατρεμένη τους ομάδα, την 1η Ιουλίου θα βρίσκεται ανάμεσα στις ομάδες θα μπουν στην κληρωτίδα του πρωταθλήματος της Super League.
Ένα ονειρεμένο ταξίδι, γεμάτο συγκινήσεις, έφτασε στο τέλος του με τους χιλιάδες συνταξιδιώτες να κλαίνε μία αγκαλιά για τον τεράστιο άθλο της ομάδας της καρδιάς τους.

Η Νίκη Βόλου, «μάγκικα και σπαθάτα», όπως είχε προαναγγείλει ο «καπετάνιος» της στις 27 Δεκεμβρίου, μπήκε στο club των μεγάλων του ελληνικού ποδοσφαίρου και ατενίζει το μέλλον της με μεγαλύτερη αισιοδοξία, με νέα όνειρα και προσδοκίες.
Για να γίνει πραγματικότητα αυτό το όνειρο 48 ετών, οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με σκορ 4-0 στον αγώνα που θα μείνει ανεξίτηλος στο μυαλό των χιλιάδων φίλων της Νίκης που βρέθηκαν στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού και έγιναν ένα με τη ιστορία του βολιώτικου συλλόγου.
Ο κόσμος της Νίκης έδειξε την πραγματική δυναμική του κάνοντας μπλε το αχανές Πανθεσσαλικό στέλνοντας το μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση πως «Ερχόμαστε».
Το φιλμ του αγώνα:
1ο ημίχρονο
Μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού κατά το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, και αυτή ήταν η Νίκη Βόλου, η οποία σημείωσε δύο τέρματα και έχασε ευκαιρίες για πολύ περισσότερα.
1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Μανουσάκης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Τζιώρα, με το ΤΑΝΚ της Νίκης να πλασάρει τον Χουάντερσον και να σφραγίζει το εισιτήριο για τη Σούπερ Λιγκ
19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ. Ο Ανιέτε βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον, μετά από πάσα του Μανουσάκη, με τον γκολεαντόρ της Νίκης να σκοράρει με βραζιλιάνικη λόμπα τον Βραζιλιάνο πορτιέρο του Ηρακλή και να στέλνει στους 7 ουρανούς 10.000 και πλέον οπαδούς της
20′ Κίτρινη στον Μπιτσάκο
24′ Ο Μανουσάκης έβγαλε και πάλι απέναντι από τον Χουάντερσον, τον Ανιέτε με τον πορτιέρο του Ηρακλή να σώζει την ομάδα του διώχνοντας με τα πόδια
30′ Ο Τζιώρας έστρωσε στο σημείο του πέναλτι στον Πινιέιρο με το πλασέ του Πορτογάλου να περνά μόλις δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον
36′ Κόκκινη για τον Τσιλιανίδη του Ηρακλή για χτύπημα στο πρόσωπο του Μπιτσάκου
39′ Ο Μανουσάκης σούταρε μέσα από την περιοχή των φιλοξενούμενων με τον Χουάντερσον να σώζει πέφτοντας στην αριστερή του γωνία
41′ Ματσούκας στη θέση του Κουρούπη
45’+1′ Λήξη ημιχρόνου
2ο ημίχρονο
49′ Ο Ισαάκ έστρωσε ωραία στον Μανουσάκη με τον αρχηγό να επιχειρεί βολ πλανέ που πέρασε άουτ
55′ Σέντρα του Σοϊλέδη από αριστερά, κεφαλιά του Τζιώρα με την μπάλα να περνάει άουτ
57′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ. Ο Ανιέτε χόρεψε την άμυνα του Ηρακλή και με σουτ έκανε το 3-0, γράφοντας το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία της Νίκης Βόλου
59′ Χιονίδης στη θέση του Σαράφογλου
63′ Μπακάλης στη θέση του Μπιτσάκου
65′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ. Ο Ισαάκ έκανε τη συρτή σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ανιέτε μέσα στην περιοχή και από εκεί και πέρα είχε τη φυσική της κατάληξη, στο βάθος της εστίας του Ηρακλή, παρά την προσπάθεια του Χουάντερσον
67′ Γιώτας στη θέση του Ρεπετσά
73′ Μέσα σε αποθέωση ο Ανιέτε δίνει τη θέση του στον Θοδωρή Παπαδόπουλο
87′ Ωραίο σουτ του Μπακάλη πέρασε μόλις άουτ
90′ + 3′ Τέλος. Η Νίκη Βόλου πρωταθλήτρια της κατηγορίας

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Νίκη Βόλου (Α. Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Γκότοβος, Πινιέιρο, Μπιτσάκος(63′ Μπακάλης), Μανουσάκης, Ισαάκ, Ανιέτε(73′ Παπαδόπουλος), Τζιώρας
Ηρακλής Θ. (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Αποστολίδης, Κουρούπης(41′ Ματσούκας), Κοντέων, Κοντοδήμος, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Παπαστεργιανός, Σαββίδης, Σαράφογλου, Τσιλιανίδης