Απόλυτα πετυχημένο το 1ο «Pilio Trail City Run Festival» (25 photos)

Ο Αθλητικός Ορειβατικός Περιπατητικός Σύλλογος Φυσιολάτρης υπό την αιγίδα της Περιφέρειας και του ΔΟΕΠΑΠ ΔΗΠΕΘΕ του Δήμου Βόλου διοργάνωσε το Σαββατοκύριακο 13-14 Ιουνίου το πρώτο «Pilio Trail City Run Festival» στη πόλη του Βόλου και περιφερειακά της, με τέσσερις αγώνες 25, 10 και 3 χιλ. και «kids run». Η διοργάνωση είχε…

…δυο σκοπούς. Να γνωρίσουν οι πολίτες του Βόλου, αλλά και οι φίλοι δρομείς από άλλες περιοχές της Ελλάδος τα μονοπάτια και τις διαδρομές που υπάρχουν περιφερειακά της πόλης και παράλληλα να ενισχυθεί το φιλανθρωπικό ίδρυμα Ορφανοτροφείο Βόλου με μέρος των εσόδων του αγώνα.
Το Σάββατο διεξήχθη ο αγώνας 3000 μέτρων στα εξαιρετικά μονοπάτια της Μακρινίτσας και ο αγώνας 1000 μέτρων στην Παραλία για παιδιά Δημοτικών Σχολείων.
Το βράδυ του Σαββάτου ακολούθησε στην Παραλία του Βόλου συναυλία με τα συγκροτήματα «Wet n’ Roll» και «Ηχώ των δρόμων».
Την Κυριακή διεξήχθησαν οι άλλοι δύο αγώνες. Ο αγώνας των 10.000 μ. μέσα στην πόλη του Βόλου, ο οποίος ξεκίνησε στις 9.30 το πρωί μπροστά από το Πανεπιστήμιο στην Παραλία του Βόλου, με μεγάλη συμμετοχή αθλητών. Στη γενική κατηγορία των ανδρών πρώτευσε ο Νίκος Τσικούρας με χρόνο 36.08.00, ενώ οι Κωνσταντίνος Μπλάτσας (34.54.00) και Θανάσης Χάδος (40.03.00) συμπλήρωσαν την πρώτη τριάδα. Στη γενική κατηγορία των γυναικών πρώτη ήταν η Έλενα Τζοβάρα με χρόνο 45.19.00, ενώ και στο βάθρο ανέβηκαν επίσης η Αργυρώ Βελεώρα (2η με χρόνο 47.44.00) και Τριανταφυλλιά Καλαμποκά (3η με χρόνο 50.54.00).
Ο δεύτερος αγώνας ήταν αυτός των 25.000 μέτρων βουνού, όπου οι δρομείς πέρασαν από έξι χωριά (Φυτόκο, Μακρινίτσα, Σταγιάτες, Πορταριά, Κατηχώρι, Άλλη Μεριά, με τερματισμό στην Παραλία του Βόλου).
Στη γενική κατηγορία των ανδρών πρώτος ήταν ο Κώστας Γιαννόπουλος με χρόνο 02.16.11, ο οποίος νίκησε στο νήμα τον Γιάννη Κουρκουρίκη, που ήταν δεύτερος με χρόνο 02.16.14. Την 3η θέση κατέλαβε ο Γρηγόρης Κουλουριώτης με χρόνο 2.17.08.
Στη γενική κατηγορία των γυναικών πρώτευσε η Ευαγγελία Αποστολοπούλου με χρόνο 03.12.51 με την Ελεάνα Τζώη να τερματίζει στη 2η θέση με χρόνο 03.16.21και την Ασημίνα Ιγγλέζου να καταλαμβάνει την 3η θέση με χρόνο 03.22.15.
Στο συγκεκριμένο αγώνα υπήρχαν και τέσσερις κατηγορίες ανδρών, γυναικών ανάλογα με την ηλικία. Αναλυτικά:

2. Άλια Μητρολιού
Μετάλλιο συμμετοχής δόθηκε σε όλους τους αθλητές, οι οποίοι τερμάτισαν, ενώ έπαθλα δόθηκαν στους τρεις πρώτους άντρες της γενικής και τις τρεις πρώτες γυναίκες και των τριών αγώνων.
Συμβολικά πριν τις απονομές των επάθλων στους νικητές και στις νικήτριες των αγώνων, έτριξαν μια μικρή απόσταση και παιδιά του Ορφανοτροφείου Βόλου, τα οποία καταχειροκροτήθηκαν από τους παραβρισκόμενους.