2ος στην κατάταξη ο ΝΟΒΑ, 8ος ο Ολυμπιακός Β. στο Πανελλήνιο Open Water

Πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι Βολιώτες κολυμβητές και κολυμβήτριες στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοικτής θάλασσας (Open Water) που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα. Μάλιστα ο ΝΟΒΑ κατέκτησε την 2η θέση στην βαθμολογία των συλλόγων με 32 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου κατετάγη 8ος με εννέα βαθμούς στο ενεργητικό του.

Τον τίτλο κατέκτησε ο Ολυμπιακός Πειραιώς. Όμως και εδώ υπήρχε βολιώτικο χρώμα μια και με τους Πειραιώτες αγωνίστηκε η Στ. Απλαντή, που πρωταγωνίστησε και στις δύο ημέρες των αγώνων, κατακτώντας δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο. Από τους Ομίλους του Βόλου ξεχώρισαν η Παρασκευή Τριανταφυλλίδη του ΝΟΒΑ με δύο χρυσά μετάλλια, ο Απόστολος Στάμος του Ολυμπιακού Βόλου με ένα χρυσό και ο Γιώργος Αρνιακός του ΝΟΒΑ, ο οποίος κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια.

Το Σάββατο διεξήχθησαν τα 5 χλμ και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Παίδες: 1) Στάμος Απόστολος (Ολυμπιακός Βόλου) 0:59:26. 2) Παπαθεοδώρου Γρηγόρης (ΝΟ Καλαμακίου) 1:01:30. 3) Ανθρωπέλος Μάριος (Ιάσων Νίκαιας) 1:03:17, 4) Εξηντάρας Στέργιος (ΚΑ Νάουσα) 1:03:57, 5) Σπύρος Ιωαννίδης (ΚΑ Νάουσα) 1:09:08, 6) Αθανασουλάκης Αν. (ΠΑΕ Άργης Καλαμάτας) άκυρος, 7) Φραγκούλης Γεώργιος (Π. Φάληρο) εγκατέλειψε.

Κορασίδες: 1) Τριανταφυλλίδη Παρασκευή (ΝΟΒΑ) 1:05:01, 2) Λαφτσίδου Αικατερίνη (ΚΑ Νάουσα) 1:05:23, 3) Τσακαλίδη Μελίνα (ΓΣ Πετρούπολης) 1:07:30, 4) Οικονόμου Νικολέττα (ΟΕΑ/ΝΑΒ) εκτός κατάταξης.

Άνδρες: 1) Κυνηγάκης Αθανάσιος-Χαράλαμπος. (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 0:55:31, 2) Αρνιακός Γεώργιος (ΝΟΒΑ) 0:55:31, 3) Γιοβάνοβιτς Ντέγιαν (Ολυμπιακός) 0:56:09, 4) Τσατήρας Αδάμ (Πανελλήνιος) 0:56:18, 5) Κονσταντινέσκου Κωνσταντίνος (Ολυμπιακός) 0:56:22, 6) Κούργιας Φώτης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 0:58:11, 7) Μερετζόλιας Κωνσταντίνος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 0:59:27, 8) Τσοντός Ευστράτιος (ΓΣ Πετρούπολης) 1:01:37, 9) Ψαθάς Κωνσταντίνος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 1:02:00.

Γυναίκες: 1) Αραούζου Καλλιόπη (Ολυμπιακός) 1:00:00, 2) Λεμπλ Ηλέκτρα (Ολυμπιακός) 1:01:29, 3) Απλαντή Στυλιανή (Ολυμπιακός) 1:02:15.

Την αυλαία της πρώτηςημέρας έριξε η σκυτάλη 5 χλμ. (4Χ1250μ.) στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών και Παίδων-Κορασίδων (14-15-16 ετών). Σε άνδρες-γυναίκες πρώτευσε ο Ολυμπιακός (Ντέγιαν Γιοβάνοβιτς, Απλαντή Στυλιανή, Κονσταντινέσκου Κωνσταντίνος, Κέλλυ Αραούζου)  με 0:58:27, ενώ στους παίδες-κορασίδες το Παλαιό Φάληρο (Αρβανίτης Ευάγγελος, Σιδέρη Μαρία, Διαμαντής Νικόλαος, Αλεξάκη Χριστίνα) με 1:03:40.

Χθες Κυριακή έγιναν τα 10 χλμ και τα αποτελέσματα ήταν τα παρακάτω:

Άνδρες: 1) Κυνηγάκης Αθανάσιος-Χαράλαμπος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 1:59:58, 2) Αρνιακός Γεώργιος (ΝΟΒΑ) 2:00:07, 3) Γιοβάνοβιτς Ντέγιαν (Ολυμπιακός) 2:04:12.

Γυναίκες: 1) Απλαντή Στυλιανή (Ολυμπιακός) 2:17:10, 2) Μάνθα Έλλη (ΝΟ Καλαμακίου) 2:39:02.

Νέοι Άνδρες: 1) Μάνιος Δημήτριος (Ολυμπιακός) 2:04:07.

Νέες Γυναίκες: 1. Γρίβα Βασιλική (ΕΟΦΠΦ) 2:22:31, 2) Μασάλη Παντέλια Άννα (Ολυμπιάδα 73) 2:24:33.

Έφηβοι: 1) Μάρκος Δημήτρης (ΝΟ Καλαμακίου) 1:29:26, 2) Γκουντούμης Λάμπρος (ΝΟ Καλαμακίου) 1:30:23, 3) Καϊτατζής Δημήτρης (Μακεδονικός) 1:30:23, 4) Κρεούζης Παναγιώτης (ΑΕ Χαϊδαρίου) 1:34:33, 5) Δουκόπουλος Κωνσταντίνος (ΑΕ Χαϊδαρίου) 1:34:57, 6) Αρβανίτης Ευάγγελος (ΑΟΠ Φαλήρου) 1:35:05, 7) Ξενούλης Πέτρος (ΑΟΠ Φαλήρου) 1:35:09, 8) Μαυροδήμος Ιωάννης (Ολυμπιακός) 1:41:27.

Νεάνιδες: 1) Τριανταφυλλίδη Μαρίνα (ΝΟΒΑ) 1:39:36, 2) Βαρέλα Ιωάννα (Ολυμπιάδα ‘73) 1:53:30, 3) Μητσάλη Ελένη (Δελφίνια Πτ.) εγκατέλειψε.

Η βαθμολογία των συλλόγων: Ολυμπιακός Πειραιώς 75, ΝΟΒΑ 32, ΝΟ Καλαμακίου 30, ΑΝΟ Αργυρούπολης 23, Π. Φάληρο 23, ΚΑ Νάουσα 16, Ολυμπιάδα ‘73 14, Ολυμπιακός Βόλου 9, ΑΕ Χαϊδαρίου 9, ΕΟΦΠΦ 9, ΓΣ Πετρούπολης 7, Ιάσων Νίκαιας 6, Μακεδονικός 6, Πανελλήνιος 5.