Νέα αργυρό μετάλλιο ο Λιβογιάννης στο Ευρωπαϊκό Νέων τεχνικής κολύμβησης

Ο Κωνσταντίνος Λιβογιάννης συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Κωνσταντινούπολη όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης. Στη συλλογή του αθλητή του ΝΟΒΑ προστέθηκε ένα ακόμη ασημένιο μετάλλιο, αυτή τη φορά στα 400μ. διπλά πέδιλα και μάλιστα με επίδοση 3.31.31 που αποτελεί Πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών και νέων.
Ο Βολιώτης αθλητής μετρά πλέον τρία ασημένια μετάλλια στη διοργάνωση, σε ισάριθμες ημέρες. Είχε προηγηθεί η 2η θέση που κατέκτησε στα 100μ. διπλά πέδιλα με επίδοση 42.91 και στα 200μ. διπλά πέδιλα με επίδοση 1.34.03. Μετά τη νέα του επιτυχία στα 400 διπλά έκανε την ακόλουθη δήλωση στην εφημερίδα “Θεσσαλία”:
«Είναι μεγάλη τιμή για μένα που για τρίτη φορά βρίσκομαι στο βάθρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους προπονητές μου, τον κ. Γιάννη Καλαϊτζογλίδη και τον κ. Κώστα Σελήνη χάρη στους οποίους κατάφερα να βρίσκομαι εδώ. Ακόμη ένα μεγάλο ευχαριστώ αρμόζει στην Ομοσπονδία, καθώς και στο σωματείο του ΝΟΒΑ που συνέβαλαν στον αγώνα μου».
Χθες κολύμπησε σε τελικό και η Ελευθερία Στάμου του Ολυμπιακού Βόλου, που κατετάγη 8η στα 400μ. διπλά πέδιλα με 4.00.38. Θυμίζουμε, ότι στο αγώνισμα των 200μ. με διπλά πέδιλα είχε πάρει την 6η θέση.
Γενικά, η χθεσινή ήταν καλή ημέρα για τα ελληνικά χρώματα. Η Εθνική μας ομάδα, κατέκτησε άλλα πέντε μετάλλια (τρία ασημένια, δύο χάλκινα), με τον συνολικό δείκτη πλέον να φτάνει τα εννέα για Εθνικά μας χρώματα.
Εκτός του Κώστα Λιβογιάννη στα 400μ. διπλά πέδιλα, ασημένιοι ήταν ο Αριστείδης Κωνσταντινίδης στα 50μ 2διπλά πέδιλα με επίδοση 19.39 και η 4άδα (Τερζανίδης, Κολιπετρής, Τσιλικοχρυσός, Νταφόπουλος) της σκυτάλης 4Χ200μ επιφάνεια με 5.49.76.
Χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η 14χρονη Χριστίνα Σκυλουράκη στα 400μ υποβρύχιο με επίδοση 3.13.90 και η σκυτάλη των κοριτσιών (Ριτζάκη, Ακριτίδου, Θωμάκου, Σκυλουράκη) στα 4Χ200μ επιφάνεια με επίδοση 6.19.84.