Mεγάλο διπλό της Τότεναμ, 3-0 επί της Γιουνάιτεντ (Αποτελέσματα-βαθμολογία)

Μεταγραφές δεν έκανε η Τότεναμ το φετινό καλοκαίρι, παραμένει όμως πολύ δυνατή και το απέδειξε περίτρανα το βράδυ της Δευτέρας (27/8), περνώντας… αέρα από το «Ολντ Τράφορντ» με 3-0 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Φρεντ και Λουκάκου, αλλά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης τα «σπιρούνια» κυριάρχησαν.

Ο Κέιν άνοιξε το σκορ στο 49′ με κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα ο Λούκας Μόουρα έγραψε το 0-2, με τους Άλι και Κέιν να σπαταλούν μεγάλες ευκαιρίες στο δίλεπτο 65′-66′ για ένα τρίτο τέρμα.

Εντέλει, τον θρίαμβο της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποκετίνο ολοκλήρωσε ο Λούκας Μόουρα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 84′ και οι Λονδρέζοι με 9 βαθμούς μοιράζονται την κορυφή με Λίβερπουλ, Τσέλσι και Γουότφορντ.

Αντίθετα, οι «κόκκινοι διάβολοι» μετρούν μόλις 3 πόντους με τη δεύτερη ήττα τους σε τρία παιχνίδια και προφανώς ο Μουρίνιο θα πρέπει να αισθάνεται ακόμη πιο άβολα στον πάγκο.

MAΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Τζόουνς (57′ Λίντελοφ), Σμόλινγκ, Σο, Φρεντ, Ερέρα (55′ Σάντσες), Μάτιτς (60′ Φελαϊνί), Λίνγκαρντ, Πογκμπά, Λουκάκου.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τρίπιερ (76′ Οριέ), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (81′ Ντέιβις), Ντάιερ, Ντεμπελέ, Άλι, Λούκας Μόουρα, Έρικσεν, Κέιν (89′ Γουίνκς).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Σάββατο (25/8)

Γουλβς – Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (57′ Mπολί – 69′ Λαπόρτ)

Μπόρνμουθ – Έβερτον 2-2 (75’ πεν. Κινγκ, 80’ Άκε – 56’ Γουόλκοτ, 66’ Κιν)

* Στο 41’ αποβλήθηκε ο Ριτσάρλισον για την Έβερτον

* Στο 62’ αποβλήθηκε ο Σμιθ για τη Μπόρνμουθ

Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ 3-1 (30’ Μονρεάλ, 70’ αυτ., 90+3’ Γουέλμπεκ – 25’ Αρναούτοβιτς)

Χάντερσφιλντ – Κάρντιφ 0-0

* Στο 63’ αποβλήθηκε ο Χογκ για τη Χάντερσφιλντ

Σαουθάμπτον – Λέστερ 1-2 (52’ Μπέρτραντ – 56’ Γκρέι, 90+2’ Μαγκουάιρ)

* Στο 77’ αποβλήθηκε ο Χόιμπιεργκ για τη Σαουθάμπτον

Λίβερπουλ – Μπράιτον 1-0 (23’ Σαλάχ)

Κυριακή (19/8)

Γουότφορντ – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (53′ Περέιρα, 71′ Χολέμπας – 78′ Ζάχα)

Φούλαμ – Μπέρνλι 4-2 (4′ Σερί, 36′, 38′ Μίτροβιτς, 83′ Σούρλε – 10′ Χέντρικ, 43′ Ταρκόβσκι)

Νιούκαστλ – Τσέλσι 1-2 (83′ Χοσέλου – 76′ πέν. Αζάρ, 87′ αυτ. Γέντλιν)