Φιλική νίκη της Στυλίδας 1-0 την Αταλάντη

Η γηπεδούχος Στυλίδα ήταν η νικήτρια με σκορ 1-0 επί της Αταλάντης, στη φιλική αναμέτρηση προετοιμασίας, εν όψει των Πρωταθλημάτων Γ’ Εθνικής και Α’ Φθιώτιδας αντίστοιχα.

Ένα δυνατό τεστ και για τις δύο ομάδες, όπου δοκίμασαν σχηματισμούς και διατάξεις, δείχνοντας παράλληλα και πράγματα που έχουν δουλέψει.

Η Στυλίδα είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησε φάσεις και σε γενικές γραμμές ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Αντίθετα η Αταλάντη, έδειξε τη στιβαρότητά της, περίμενε τον αντίπαλο και χτύπησε στην κόντρα με μεγάλες μπάλες.
Και οι φιλοξενούμενοι έκαναν ευκαιρίες, αλλά η αντίπαλη άμυνα ήταν σ ε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και το μετέτρεψαν σε γκολ, είχαν και δύο-τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, όπως και οι φιλοξενούμενοι που είδαν αρκετές φορές την αντίπαλη εστία.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε λόγω των πολλών αλλαγών και των ευκαιριών σε νεαρούς ποδοσφαιριστές και από τις δύο ομάδες.

Αναλυτικά

18′ Διαγώνιο σουτ του Κλωτσοτύρα, η μπάλα ελάχιστα έξω.

22′ Κεφαλιά του Μπουγιώτα σε σέντρα του Τζιβελέκη, η μπάλα μόλις άουτ.

28′ Διαγώνιο σουτ του Α. Βαρυπάτη, η μπάλα άουτ.

32′ Γυριστό σουτ του Νίκου Λέντα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι.

40′ Μακρινό σουτ του Κ. Κουφιώτη, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54′ Γύρισμα του Στυλιανού από αριστερά, η μπάλα θα βρει σε χέρι αμυντικού, πέναλτι θα καταλογίσει ο διαιτητής.

55′ 1-0, με εκτέλεση πέναλτι του Κ. Κουφιώτη.

58′ Κάθετη μεταβίβαση του Κλωτσοτύρα στον Τσιβελέκη, το σουτ θα αποκρούσει ο Μήτσου.

62′ Δυνατό σουτ  στην κίνηση του Α.Βαρυπάτη, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

65′ Διαγώνιο σουτ του Α. Βαρυπάτη, με υπερένταση σε κόρνερ ο Μερμίγκης.