Ξέσπασε στον Ρήγα η Νίκη

Στον Ρήγα Φεραίο ξέσπασε η Νίκη Βόλου που μετρούσε δύο ισοπαλίες στα τελευταία δύο φιλικά παιχνίδια με Μετέωρα και Α.Ο. Σελλάνων κι έψαχνε μία καλή εμφάνιση που θα της έδινε ψυχολογία ενόψει του αγώνα Κυπέλλου με αντίπαλο τη Δόξα Δράμας. Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα με την εικόνα να θυμίζει  την ομάδα που προβλημάτισε στα δύο προηγούμενα παιχνίδια, όμως μετά το 35’ οι παίκτες του Φάντζιο Μπούις «ξύπνησαν» και έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο, μέρος της ποιότητάς τους, στριμώχνοντας τους γηπεδούχους στα σχοινιά. Το τελικό 0-5 δείχνει δίκαιο σκορ για την ποιοτική διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες με τη Νίκη Βόλου να δείχνει σημάδια βελτίωσης, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

Ο Βουκομάνοβιτς πέτυχε χατ τρικ δείχνοντας στοιχεία χαρισματικού σκόρερ ενώ τα άλλα δύο τέρματα των κυανολεύκων σημείωσαν οι Ματθαίου και Ντινιωτάκης. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Νίκης πραγματοποίησε ο Βασίλης Ρόβας που αντικατέστησε τον Ιορδανίδη στο 64’ και αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ αλλά και ως στόπερ τα τελευταία λεπτά.

Σε γενικές γραμμές η Νίκη ικανοποίησε με την απόδοσή της μετά το 35’, όμως θα πρέπει να ελαχιστοποιήσει τα νεκρά της διαστήματα αλλά και να ανεβάσει ταχύτητα στην ανάπτυξή της.

Ξύπνησε στο 35’

Μετά το 35’ η Νίκη Βόλου πάτησε την μπάλα, βρήκε ρυθμό, πίεσε ψηλά και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να πετύχει το τέρμα που θα ξεκλείδωσε την άμυνα των γηπεδούχων. Το τέρμα ήρθε στο 41’ όταν ο Κέρι «ξετρύπωσε» στην καρδιά της άμυνας τον Βουκομάνοβιτς που με πλασέ έγραψε το 0-1. Στο πρώτο ημίωρο η βολιώτικη ομάδα δεν βρήκε τον τρόπο να φτάσει ορθολογικά στην αντίπαλη εστία, με εξαίρεση την μεγάλη ευκαιρία στο 22’ όταν ο Παπαδόπουλος «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι στο δυνατό σουτ που επιχείρησε από μέσα δεξιά.

Το φιλμ του πρώτου ημιχρόνου

1’ Έναρξη αγώνα

10’ Διπλή φάση για τη Νίκη Βόλου. Στην πρώτη ο Κέρι θα ελιχθεί από δεξιά στην προσπάθειά του να σεντράρει με «ραμπόνα» η μπάλα θα κοντράρει, θα στρωθεί στον Λάιο που θα βγάλει γλυκιά σέντρα στην καρδιά της άμυνας με τον Καντούτση να μην παίρνει την κεφαλιά. Στη συνέχεια της φάσης ο Κέρι θα σουτάρει υπό πίεση από το ημικύκλιο με την μπάλα να περνά άουτ

12’ Ο Αλεξίου θα στρώσει στον Μπόρα μέσα στην περιοχή κα πλάγια δεξιά, το σουτ στην κίνηση του αμυντικού του Ρήγα θα περάσει άουτ

14’ Κούρσα του Βουκομάνοβιτς και συρτή σέντρα από τα δεξιά, το σουτ στην κίνηση του Μακενγκό θα κοντράρει στον Αλεξίου και θα απομακρυνθεί

16’ Σουτ του Λάιου με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, θα μπλοκάρει ο Παπαγιάννης

22’ Δοκάρι για τη Νίκη. Ο Φάμπιο θα στρώσει στον Παπαδόπουλο, ο οποίος από πλάγια αριστερά θα σουτάρει δυνατά με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας του Παπαγιάννη

29’ Συρτή σέντρα του Σέττου από τα δεξιά κανείς παίκτης του Ρήγα δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αποστολίδη

39’ Ο Φάμπιο θα στρώσει στον Ιορδανίδη, ο οποίος από το ημικύκλιο θα σουτάρει, υποχρεώνοντας τον Παπαγιάννη σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ

40’ Ο Φάμπιο με προσωπική ενέργεια θα βρεθεί σε θέση βολής, με την τελική του ενέργεια όμως να είναι απογοητευτική και την μπάλα να περνά αργά άουτ

42’ 0-1 η Νίκη με τον Βουκομάνοβιτς. Ο Κέρι θα βρει στο κέντρο της άμυνας τον Βουκομάνοβιτς, με τον Σέρβο να πλασάρει εύστοχα και να γράφει το 0-1

44’ Σέντρα του Φάμπιο από τα αριστερά, η μπάλα θα φτάσει στον αμαρκάριστο Κέρι, το σουτ όμως από κοντινή απόσταση θα εξουδετερώσει ο Παπαγιάννης

45’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Έγειρε το γήπεδο στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, με τη Νίκη να είναι απόλυτα κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους προς τα καρέ της αντίπαλης ομάδας. Αφού προειδοποίησε με τον Κέρι και τον Βουκομάνοβιτς στο 49’ και στο 51’, τρία λεπτά αργότερα με πρωταγωνιστές και πάλι τους δύο ποδοσφαιριστές η Νίκη διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Κέρι σέρβιρε ο Σέρβος εκτέλεσε, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Πριν ακόμη ο Ρήγας βρει τον τρόπο να αντιδράσει, η Νίκη πέτυχε και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Βουκομάνοβιτς. Ο Μακενγκό με εντυπωσιακό τρόπο έκανε κούρσα από τα αριστερά, σέρβιρε στον Σέρβο ο οποίος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του. Οι πολλές αλλαγές στη συνέχεια έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τη Νίκη όμως να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα με τον Ματθαίου στο 74’ και τον Ντινιωτάκη στο 82’.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

46’ Έναρξη 2ου ημιχρόνου

49’ Σουτ του Κέρι, με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει ο Παπαγιάννης

51’ Ο Κέρι θα πασάρει στον Βουκομάνοβιτς, αυτός θα πλασάρει από το σημείο του πέναλτι με τον Παπαγιάννη να σώζει

54’ 0-2 για τη Νίκη. Ο Κέρι έγινε ο αποδέκτης της μπάλας σε λάθος απόκρουση των παικτών του Ρήγα, «πάρε βάλε» στον Βουκομάνοβιτς, με τον Σέρβο να σουτάρει με δύναμη και να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Παπαγιάννη που το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να αλλάξει λίγο την πορεία της μπάλας

57’ 0-3 με χατ τρικ του Βουκομάνοβιτς. Ο Μακενγκό θα περάσει την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο, θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά, θα πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Βουκομάνοβιτς που ήρθε ως τρέιλερ για να κάνει το 0-3 με τρίτο προσωπικό του γκολ.

61’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι από τα 25 μέτρα,

67’ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέτσε από μακρινή απόσταση, υποχρέωσε τον

74’ 0-4 με Ματθαίου η Νίκη. Ο Ματθαίου στο 74’ θα πετύχει το τέταρτο γκολ της, με τον νεαρό επιθετικό της Νίκης να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ντινιωτάκη

82’ 0-5 με Ντινιωτάκη. Ο Μετούσι θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά, θα περάσει τον αντίπαλό του και θα στρώσει στον Ντινιωτάκη ο οποίος σύγκλινε προς τα αριστερά και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Παπαγιάννη

90′ Τέλος του αγώνα

Σκόρερ: 42’, 54’, 57’ Βουκομάνοβιτς, 74’ Ματθαίου, 82’ Ντινιωτάκης

Κίτρινες: 79’ Βουρδάκης

Οι συνθέσεις:

Ρήγας Φεραίος (4-2-3-1): Παπαγιάννης (81’ Κουρίτας) – Μπόρας (64’ Χότζα), Γεωργατζής (75’ Μπόλκας), Καρλιάμπας, Γούτσιος (81’ Μπακάλης) – Αλεξίου Γ. (81’ Αλεξίου Τ.), Τσιαντής (84’ Σταμάτης) – Νασιακόπουλος (46’ Σούγγαρης), Γάρος (64’ Τανός), Σέττος (81’ Μπομπότης) – Ζηρβέλης  (75’ Μιχολίτσης)

Νίκη Βόλου (4-3-3): Αποστολίδης (61’ Παπαδόπουλος) –  Λάιος (59’ Μετούσι), Καρτσαμπάς (61’ Παπαδήμας), Καντούτσης (78’ Σιώμος), Παπαδόπουλος (64’ Κυριαλάνης) –  Μέτσε (83’ Κουτσούκης), Ιορδανίδης (64’ Ρόβας), Μακενγκό (68’ Ματθαίου) – Φάμπιο (61’ Βουρδάκης), Κέρι (61’ Ντινιωτάκης) – Βουκομάνοβιτς (59’ Αναστασίου)

Διαιτητής: κ. Καλαντζής